Wtorkowy Kurier Kosmiczny. Polacy mierzą Wszechświat, a NASA ostrzega o przelocie ISS

W dzisiejszym wydaniu Kuriera znajdziecie informacje o wyjątkowym pomiarze odległości dokonanym przez polskich naukowców, rozważania ewolucjonistów, jak bardzo zmienimy się za sprawą eksploracji Kosmosu, i wskazówki, kiedy patrząc w niebo, możemy gołym okiem dostrzec Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Radioteleskopy sieci ALMA. Nad nimi Mały i Wielki Obłok Magellana (Fot. Wikimedia Commons)
Radioteleskopy sieci ALMA. Nad nimi Mały i Wielki Obłok Magellana (Fot. Wikimedia Commons)
Łukasz Michalik

W dzisiejszym wydaniu Kuriera znajdziecie informacje o wyjątkowym pomiarze odległości dokonanym przez polskich naukowców, rozważania ewolucjonistów, jak bardzo zmienimy się za sprawą eksploracji Kosmosu, i wskazówki, kiedy patrząc w niebo, możemy gołym okiem dostrzec Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kim będą ludzie, którzy w przyszłości zasiedlą przestrzeń kosmiczną? Zespół naukowców usiłował znaleźć odpowiedź na to pytanie podczas festiwalu nauki zorganizowanego w brytyjskim Cheltenham. Nie rozważano jednak kwestii czysto technicznych, ale wpływ nowych warunków na ewolucję naszego gatunku. Wnioski opublikowane przez serwis Nauka w Polsce są jednoznaczne: Kosmos zasiedlą nie ludzie, jakich znamy, ale postaci człowiekopodobne.

"W kosmosie, gdzie grawitacja będzie znacznie słabsza, krew rozchodzi się swobodniej niż na Ziemi. Dlatego serce nie musi tam tak ciężko pracować. Z tego powodu może stać się nieco mniejsze" – mówił dr Green. Nie będzie to zresztą jedyna zmiana dotycząca serca. Możliwe, że nie będzie ono tak ściśle związane z jednym miejscem w organizmie, może nieco zmieniać swoje położenie i swobodniej się w nim przemieszczać.

Tak samo mogą zachowywać się inne narządy. Jednym z największych problemów w przestrzeni kosmicznej może być zmniejszająca się powierzchnia i masa kości. Maleje ona ok. 1 proc. na miesiąc. „Na Ziemi kości dają strukturę naszemu ciału, utrzymuję je w pionie, by mogło radzić sobie z grawitacją. W kosmosie nie będzie takiej konieczności” – powiedział prelegent.

Jak daleko jest z Ziemi do Wielkiego Obłoku Magellana? W pracach naukowych poświęconych temu zagadnieniu znajdziemy około pół tysiąca różnych odległości, jednak polski zespół profesora Grzegorza Pietrzyńskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego jako pierwszy i jedyny na świecie zmierzył tę odległość z wyjątkową precyzją, uzyskując dokładność rzędu 2 proc. Kopalnia Wiedzy publikuje wywiad z profesorem Pietrzyńskim.

Serwis NASA oferuje przesyłanie alertów dla 4600 miejscowości na świecie. W przypadku Polski do wyboru jest 15 miast: Białystok, Gliwice, Koszalin, Kraków, Krynica, Łódź, Lublin, Mszana Dolna, Poznań, Sochaczew, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra i Żywiec. Mieszkańcy innych miejscowości powinni wybrać miasto znajdujące się najbliżej ich miejsca zamieszkania.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.