Wynalazca telewizora plazmowego chce zastąpić wszystkie ekrany LCD plazmami

Brodaty mężczyzna, w typie szalonego naukowca, którego widzicie na zdjęciu, to dr Larry Weber – wynalazca kolorowego telewizora plazmowego. Razem z grupą studentów Weber pracuje w swoim garażu nad wynalazkiem, który umożliwi zastąpienie ekranów LCD plazmami.

Wynalazca telewizora plazmowego chce zastąpić wszystkie ekrany LCD plazmami
Marek Maruszczak

26.10.2010 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brodaty mężczyzna, w typie szalonego naukowca, którego widzicie na zdjęciu, to dr Larry Weber – wynalazca kolorowego telewizora plazmowego. Razem z grupą studentów Weber pracuje w swoim garażu nad wynalazkiem, który umożliwi zastąpienie ekranów LCD plazmami.

Duże zużycie prądu uniemożliwia wykorzystanie plazm w ekranach laptopów i tabletów. Dr Weber i jego studenci pracują właśnie nad ograniczeniem poboru energii przez ekrany plazmowe. Ostatecznym celem jest czterdziestokrotne zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Dr Weber zaznacza jednak, że w ciągu roku lub dwóch powinien osiągnąć półmetek swoich starań.

Jeżeli naukowiec i jego współpracownicy zrealizują dwuletni plan, to plazmy staną się zdecydowanie mniej prądożerne niż ekrany LCD. Biorąc pod uwagę fakt, że oferują bardziej realistyczne kolory, mniejsze rozmycie i większy kąt, pod którym obraz jest widoczny, to mogą okazać się bardzo groźnym konkurentem dla ekranów LCD.

Obecnie wyświetlacz odpowiada za od 25% do 30% zużycia prądu przez komputer przenośny. Zdaniem dr. Webera jego ulepszona plazma zmniejszy ten odsetek do 5%.

Zapowiedzi uczonego wydają się zachęcające, a kompetencji z pewnością również mu nie brakuje. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku współpracował z Donaldem Blitzerem i Gene’em Slottowem podczas konstruowania oryginalnego, czarno-białego ekranu plazmowego. Następnie założył własną firmę - Plasmaco - i przez kolejne 30 lat udoskonalał wynalazek, czego efektem było powstanie w 1999 roku pierwszego dużego i kolorowego ekranu plazmowego.

Otwarta pozostaje jednak kwestia wypalania się śladów na ekranach plazmowych. Czy ten problem również da się ograniczyć? Jeżeli nie, to być może producentów laptopów czeka wybór pomiędzy dłuższą pracą bez ładowania i lepszym obrazem a większą żywotnością ekranu.

Planujesz zakup panelu LCD? Przeczytaj nasz poradnik, jaki monitor kupić.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.