Wystawca kart kredytowych radzi: krótsze hasła są bezpieczniejsze

Specjalizująca się w zarządzaniu kartami płatniczymi firma American Express pozwala swoim klientom ustawiać maksymalnie 8-znakowe hasła. Kiedy jeden z użytkowników jej serwisu zasugerował, że takie rozwiązanie jest mało bezpieczne otrzymał zaskakującą odpowiedź.

Fot. SXC
Fot. SXC
Andrzej Biernacki

Specjalizująca się w zarządzaniu kartami płatniczymi firma American Express pozwala swoim klientom ustawiać maksymalnie 8-znakowe hasła. Kiedy jeden z użytkowników jej serwisu zasugerował, że takie rozwiązanie jest mało bezpieczne otrzymał zaskakującą odpowiedź.

Cytując blog Niebezpiecznik:

Informujemy, ze nasza strona korzysta z 128-bitowego szyfrowania. Mając to na uwadze, hasła stworzone tylko z liter i alfabetu (?) tworzą algorytm który jest trudny do złamania. Odradzamy wykorzystywanie znaków specjalnych ponieważ oprogramowanie hakerskie potrafi je łatwo rozpoznać.

Oczywiście nie jest to prawdą. Losowo rozmieszczone w haśle znaki specjalne wzmacniają je. Dalej napisano:

Długość hasła jest ograniczona do 8 znaków, aby ograniczyć kontakt z klawiaturą. Niektóre programy potrafią rozszyfrować hasło bazując na informacjach o często naciskanych klawiszach. Dlatego im mniej uderzeń w klawisze w danej jednostce czasu, tym mniejsze prawdopodobieństwo złamania hasła.

To już nawet nie jest śmieszne. Pracownikowi American Express chodziło zapewne o tak zwane keyloggery - złośliwe programy rejestrujące uderzenia w klawiaturę. Problem polega na tym, że takie aplikacje zapisują zarówno krótkie, jak i długie ciągi znaków tak samo skutecznie.

8-znakowe hasła zostały wprowadzone najprawdopodobniej przez pomyłkę. Może były efektem pracy całkowicie pozbawionego wyobraźni programisty? Zabawne jest jednak to, ile wysiłku zadał sobie człowiek z działu obsługi klienta, aby znaleźć uzasadnienie tego idiotyzmu ;).

Źródło: Niebezpiecznik

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.