Za ten przedmiot trzeba zapłacić 168 000 dolarów. Zgadniecie, do czego służy?

Pomimo kosmicznego wyglądu przeznaczenie przedmiotu jest dość zwyczajne. Nie mamy do czynienia z bronią ani specjalistycznym narzędziem. W ramach podpowiedzi dodam tylko, że na cenę przedmiotu uwiecznionego na powyższym zdjęciu największy wpływ ma jego zawartość.

(fot. Penfolds)
(fot. Penfolds)
Marek Maruszczak

Pomimo kosmicznego wyglądu przeznaczenie przedmiotu jest dość zwyczajne. Nie mamy do czynienia z bronią ani specjalistycznym narzędziem. W ramach podpowiedzi dodam tylko, że na cenę przedmiotu uwiecznionego na powyższym zdjęciu największy wpływ ma jego zawartość.

Domyślacie się już, czym jest ten wyjątkowo drogi gadżet? Jeżeli Wasza odpowiedź brzmiała – butelką horrendalnie drogiego australijskiego wina, to trafiliście w dziesiątkę. Stożkowate naczynie wykonane ze stali i szkła mieści 750 mililitrów 2004 Block 42 - najdroższego na świecie wina sprzedawanego bezpośrednio z winiarni (Penfolds). Owszem, zdarzały się droższe trunki, ale na cenę miał wpływ przede wszystkim ich wiek.

Dlaczego zawartość tej butelki jest tak droga? Z dwóch powodów. Właściciel winnicy twierdzi, że wino powstało z najstarszych na świecie winorośli, z których nieprzerwanie wytwarza się gatunek Cabernet Sauvignon. Poza tym do sprzedaży trafi jedynie 12 butelek, co wpływa na elitarność towaru.

Ten ostatni czynnik w połączeniu z ceną może okazać się najbardziej znaczący, kiedy przyjdzie do zachęcania potencjalnych nabywców. Według badań neuroekonomisty Antonio Rangela im wyższa jest cena wina, tym bardziej aktywizują się ośrodki przyjemności w ludzkim mózgu.

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.