Zakupy z głową XIX ? manipulacja przez kolor opakowania

Na nasze decyzje zakupowe wpływa tak wiele mechanizmów nad którymi pracują spece od psychologii i reklamy, że trudno liczyć na to, że kiedykolwiek będziemy w stanie dokonywać w pełni świadomych decyzji zakupowych. Im więcej jednak wiemy, tym mniej manipulacja na nas działa. Dziś będzie o kolorach opakowań, czyli o tym dlaczego Twój ulubiony szampon znów ma nową butelkę.

Zakupy z głową XIX ? manipulacja przez kolor opakowania
Sabina Stodolak

Na nasze decyzje zakupowe wpływa tak wiele mechanizmów nad którymi pracują spece od psychologii i reklamy, że trudno liczyć na to, że kiedykolwiek będziemy w stanie dokonywać w pełni świadomych decyzji zakupowych. Im więcej jednak wiemy, tym mniej manipulacja na nas działa. Dziś będzie o kolorach opakowań, czyli o tym dlaczego Twój ulubiony szampon znów ma nową butelkę.

Osobiście nie cierpię odświeżania produktów przez wkładanie tej samej zawartości do nowych, bardziej modnych opakowań. Jeśli już przyzwyczaiłam się poznawczo do wyszukiwania ulubionej marki na półce, to zmiana opakowania rodzi we mnie dezorientację i frustrację. Jednak bez zmiany opakowania, marce znacznie trudniej przyciągnąć większą ilość klientów. Poza tym, manipulacja kolorami jest przecież tak dziecinnie wprost prosta.

W zakresie opakowania, kluczowym elementem jest kolor. To on decyduje o tym, w jaki sposób postrzegamy produkt ? czy jest on dla nas innowacyjny, a może luksusowy? Ta sama rzecz włożona do różnych opakowań zdobędzie inne oceny konsumentów.

Niebieski ? to kolor, który kojarzymy z odpowiedzialnością, stabilnością, zaufaniem, skutecznością, konserwatyzmem  - to właśnie dlatego, szampony przeciwłupieżowe ? w przeważającej większości ? mają niebieskie elementy opakowania ? mają klientowi podświadomie kojarzyć się ze skutecznością. Niebieski dezodorant czy proszek do prania będzie przez nas oceniany jako bardziej skuteczny niż ten sam produkt w innym opakowaniu.

Żółty ? kolor świeżości, ciepła i witalności. Kojarzy się z młodością i żywotnością. Dlatego też, dobra luksusowe kolorem żółtym nie będą oznaczane (na luksus trzeba sobie zapracować, a to zajmuje czas). Żółty proszek do prania będzie sugerował świeży zapach, żółte perfumy będą wybierane przez młode dziewczyny. To do żółtego opakowania wleje się szampon do włosów kręconych i niesfornych.

Zielony ? kolor nadziei, zdrowia, rozwoju a w ciemnych odcieniach również luksusu. Zielony szampon będzie więc traktowany jako naturalny, a żywność która ma zielone opakowanie, jako pozbawiona konserwantów.

Pomarańczowy ? kolor innowacji, żywotności i energii. Jeśli coś ma trafiać do grupy, która lubi nowości i uważa się za niestandardowych konsumentów, będzie w pomarańczowym opakowaniu.

Czerwień (zwłaszcza soczysta), kojarzy się z emocjami, miłością i erotyką. Jeśli produkt ma sugerować  kuszący i uwodzicielski efekt , to będzie w purpurowym opakowaniu. Dlatego nie mamy czerwonych proszków do prania, ale za to całe morze dezodorantów i szamponów.

Opakowanie produktu przyciąga nasz wzrok i nic na to nie poradzimy. Pamiętajmy jednak o tym, że opakowanie też jest manipulacją i kiedy wybieramy nowy, nieznany nam produkt, sprawdźmy jego skład oraz zastanówmy się nad tym, czy gdyby był w innym opakowaniu też uznalibyśmy, że jest wart swojej ceny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.