Zamiast białej laski - sonar [wideo]

Oto gadżet, który w przeciwieństwie do co poniektórych pomysłów na pewno ułatwi życie niewidomym. Tacit to zakładane na rękę urządzonko, które pozwoli osobom z uszkodzonym wzrokiem "czuć" otoczenie z odległości 3 metrów. Jak?

Tacit
Tacit
Piotr Dopart

20.08.2011 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oto gadżet, który w przeciwieństwie do co poniektórych pomysłów na pewno ułatwi życie niewidomym. Tacit to zakładane na rękę urządzonko, które pozwoli osobom z uszkodzonym wzrokiem "czuć" otoczenie z odległości 3 metrów. Jak?

Tacit wykorzystuje w tym celu kombinację dwóch czujników ultradźwiękowych w naręcznej opasce. Sprzężone są one z kontrolerem Arduino Mini, sterującym piankowymi "poduszkami", które mogą z różną siłą nacisku dotykać ciała - im bliżej danej strony ciała znajduje się przeszkoda, tym mocniejszy nacisk odczuwa osoba nosząca urządzenie.

Urządzenia jest zasilane bateriami 9V - wprawdzie wyczerpanie się ich w centrum ruchliwego miasta może stanowić nielichy problem, jednak z drugiej strony dostępne są praktycznie w każdym kiosku.

Mimo wszystko wynalazcy sprzętu, Steve'owi Hoeferowi, należy się nawet podwójny szacunek. Po pierwsze za sam fakt stworzenia Tacita, po drugie zaś - za nieobjęcie go patentem. Zamiast tego Hoefer udostępnił je całemu światu na wolnej licencji Creative Commons: dzięki wylistowaniu części, szczegółowej instrukcji i dostępie do kodu źródłowego kontrolera każdy może wykonać kopię sprzętu we własnym domu.

Źródło: TechCrunch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.