Zamki na Pomorzu

Wbrew pozorom, nie tylko warownią w Malborku, może się pochwalić Pomorze. Choć oczywiście to właśnie ten zamek jest najbardziej znany. Jego wartość potwierdza wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamki na Pomorzu
Paulina Tyburska

Wbrew pozorom, nie tylko warownią w Malborku, może się pochwalić Pomorze. Choć oczywiście to właśnie ten zamek jest najbardziej znany. Jego wartość potwierdza wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Bytowie

Innym ciekawym zamkiem jest twierdza krzyżacka w Bytowie. Pełniła funkcję administracyjną zakonu, ale była także jednym z najnowocześniejszych budynków tego typu. Cała budowa zajęła 9 lat. Rozpoczęła się w 1396 roku od wyrównywania terenu i umocnieniu wzgórza. Następnie postawiono zamek na planie prostokąta o wymiarach 70 na 49 metrów. Niestety połowę zamku strawiły pożary i nigdy już nie powrócił do dawnej świetności. W XIX wieku znajdowało się tu więzienie, a także magazyny i stajnie. Później Niemcy planowali przekształcić budynek na polskie centrum szkolenia dla Hitlerjugend. Obecnie mieści się w nim Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel z restauracją oraz biblioteka.

Zamek krzyżacki w Bytowie

Spać możemy w jednym z 22 pokoi dwuosobowych lub siedmiu 'jedynek'. Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienki, telewizję satelitarną oraz bezprzewodowy internet. W razie potrzeby można dostawić łóżka. Za dobę za pokój zapłacimy od 150 do 400 złotych, w zależności od ilości osób. Śniadanie wliczone jest w cenę noclegu.

Muzeum Zachodniokaszubskie otwarte jest siedem dni w tygodniu od 10:00 do 16:00. W poniedziałki wstęp bezpłatny. W inne dni zapłacimy 7 PLN, chyba że jesteśmy studentem, emerytem lub rencistą, wtedy - 4,50 PLN, natomiast młodzież w wieku szkolnym jedynie 3,50 PLN.

W muzeum zobaczyć możemy zabytki z Kaszub, współczesną sztukę ludową tego rejonu oraz liczne starodruki, meble, broń, uzbrojenie i portrety Krzyżaków oraz książąt pomorskich. W sezonie letnim odbywają się tu Dni Bytowa, festiwal folklorystyczny 'Dni Kultury Kaszubskiej' oraz Wielki Turniej Rycerski 'Gryfa Pomorskiego'.

Zamek w Sztumie

Zbudowany w 1326 roku, poza oczywistą funkcją obronną, pełnił niejako rolę SPA. Rycerze zmierzający do Malborka, wymieniali tu konie, odpoczywali, ale też leczyli się z kamicy nerkowej. Ponoć sztumska woda miała właściwości uleczenia tej, bolesnej, przypadłości. Do dziś zachowała się 30-metrowa studnia, z której czerpano wodę do tych zabiegów. Niestety cały zamek jest w dość opłakanym stanie, co może tłumaczyć bezpłatne wejście na jego teren. Jednak nad jego wyglądem i przywracaniem go do świetności pracuje duża ekipa ludzi.

Zamek w Kwidzynie

Ten zamek dla odmiany nigdy nie był we władaniu Krzyżaków, choć należał do władz kościoła katolickiego i wzorowany był na innych budowlach, należących do Zakonu.. Został zbudowany razem z katedrą, z którą stanowi jedność. W jego podziemiach można zobaczyć ‘hiszpański płaszcz’ – czyli skrzynię tortur, użytą w filmie Aleksandra Forda ‘Krzyżacy’, a także inne narzędzia kar i tortur sprzed wielu wielu lat.

Na I-szym, reprezentacyjnym piętrze mieścił się szpital, archiwum i skarbiec. Inne części zajmowała biblioteka i mieszkania władz oraz uczniów ze szkoły katedralnej. W prawie każdym skrzydle odnaleźć można kaplicę lub refektarz. Parter i piwnice służyły jako miejsca gospodarcze. Mieściły się tu kuchnie, spiżarnie, magazyny z jedzeniem oraz opałem na zimę. Na podzamczy natomiast znajdowały się stajnie, stodoły, a także browar i ogród.

W późniejszych latach zamek przeszedł w ręce protestantów, a następnie przejął go książę pruski Albrecht, który zaadaptował większość pomieszczeń na mieszkania dla swojej świty. Po I rozbiorze Polski w części zamku umieszczono Wyższy Sąd Dworski i Ziemski. Oczywiście wiązało się to z remontem i znaczną przebudową, a później ze zburzeniem południowego i wschodniego skrzydła. Otrzymaną cegłę wykorzystano przy budowie innego, nowocześniejszego budynku. Chwilę przed, a także podczas II wojny światowej, również i ten zamek służył Niemcom jako szkoła i ośrodek wychowawczy dla młodzieży.

Po wojnie zamek przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki i  w 1950 roku otwarto w nim Muzeum. Mieści się przy ulicy Katedralnej 1. Otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00. Co ciekawe muzeum prowadzi własnego bloga. Można się tam zapoznać z pracą codzienna muzealników, wydarzeniach, takich jak Szanghaj Expo, a także o wykopaliskach niedaleko zamku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.