Zamki na Pomorzu
Wbrew pozorom, nie tylko warownią w Malborku, może się pochwalić Pomorze. Choć oczywiście to właśnie ten zamek jest najbardziej znany. Jego wartość potwierdza wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wbrew pozorom, nie tylko warownią w Malborku, może się pochwalić Pomorze. Choć oczywiście to właśnie ten zamek jest najbardziej znany. Jego wartość potwierdza wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamek w Bytowie
Innym ciekawym zamkiem jest twierdza krzyżacka w Bytowie. Pełniła funkcję administracyjną zakonu, ale była także jednym z najnowocześniejszych budynków tego typu. Cała budowa zajęła 9 lat. Rozpoczęła się w 1396 roku od wyrównywania terenu i umocnieniu wzgórza. Następnie postawiono zamek na planie prostokąta o wymiarach 70 na 49 metrów. Niestety połowę zamku strawiły pożary i nigdy już nie powrócił do dawnej świetności. W XIX wieku znajdowało się tu więzienie, a także magazyny i stajnie. Później Niemcy planowali przekształcić budynek na polskie centrum szkolenia dla Hitlerjugend. Obecnie mieści się w nim Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel z restauracją oraz biblioteka.
Zamek krzyżacki w Bytowie
Spać możemy w jednym z 22 pokoi dwuosobowych lub siedmiu 'jedynek'. Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienki, telewizję satelitarną oraz bezprzewodowy internet. W razie potrzeby można dostawić łóżka. Za dobę za pokój zapłacimy od 150 do 400 złotych, w zależności od ilości osób. Śniadanie wliczone jest w cenę noclegu.
Muzeum Zachodniokaszubskie otwarte jest siedem dni w tygodniu od 10:00 do 16:00. W poniedziałki wstęp bezpłatny. W inne dni zapłacimy 7 PLN, chyba że jesteśmy studentem, emerytem lub rencistą, wtedy - 4,50 PLN, natomiast młodzież w wieku szkolnym jedynie 3,50 PLN.
W muzeum zobaczyć możemy zabytki z Kaszub, współczesną sztukę ludową tego rejonu oraz liczne starodruki, meble, broń, uzbrojenie i portrety Krzyżaków oraz książąt pomorskich. W sezonie letnim odbywają się tu Dni Bytowa, festiwal folklorystyczny 'Dni Kultury Kaszubskiej' oraz Wielki Turniej Rycerski 'Gryfa Pomorskiego'.
Zamek w Sztumie
Zbudowany w 1326 roku, poza oczywistą funkcją obronną, pełnił niejako rolę SPA. Rycerze zmierzający do Malborka, wymieniali tu konie, odpoczywali, ale też leczyli się z kamicy nerkowej. Ponoć sztumska woda miała właściwości uleczenia tej, bolesnej, przypadłości. Do dziś zachowała się 30-metrowa studnia, z której czerpano wodę do tych zabiegów. Niestety cały zamek jest w dość opłakanym stanie, co może tłumaczyć bezpłatne wejście na jego teren. Jednak nad jego wyglądem i przywracaniem go do świetności pracuje duża ekipa ludzi.
Zamek w Kwidzynie
Ten zamek dla odmiany nigdy nie był we władaniu Krzyżaków, choć należał do władz kościoła katolickiego i wzorowany był na innych budowlach, należących do Zakonu.. Został zbudowany razem z katedrą, z którą stanowi jedność. W jego podziemiach można zobaczyć ‘hiszpański płaszcz’ – czyli skrzynię tortur, użytą w filmie Aleksandra Forda ‘Krzyżacy’, a także inne narzędzia kar i tortur sprzed wielu wielu lat.
Na I-szym, reprezentacyjnym piętrze mieścił się szpital, archiwum i skarbiec. Inne części zajmowała biblioteka i mieszkania władz oraz uczniów ze szkoły katedralnej. W prawie każdym skrzydle odnaleźć można kaplicę lub refektarz. Parter i piwnice służyły jako miejsca gospodarcze. Mieściły się tu kuchnie, spiżarnie, magazyny z jedzeniem oraz opałem na zimę. Na podzamczy natomiast znajdowały się stajnie, stodoły, a także browar i ogród.
W późniejszych latach zamek przeszedł w ręce protestantów, a następnie przejął go książę pruski Albrecht, który zaadaptował większość pomieszczeń na mieszkania dla swojej świty. Po I rozbiorze Polski w części zamku umieszczono Wyższy Sąd Dworski i Ziemski. Oczywiście wiązało się to z remontem i znaczną przebudową, a później ze zburzeniem południowego i wschodniego skrzydła. Otrzymaną cegłę wykorzystano przy budowie innego, nowocześniejszego budynku. Chwilę przed, a także podczas II wojny światowej, również i ten zamek służył Niemcom jako szkoła i ośrodek wychowawczy dla młodzieży.
Po wojnie zamek przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki i w 1950 roku otwarto w nim Muzeum. Mieści się przy ulicy Katedralnej 1. Otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00. Co ciekawe muzeum prowadzi własnego bloga. Można się tam zapoznać z pracą codzienna muzealników, wydarzeniach, takich jak Szanghaj Expo, a także o wykopaliskach niedaleko zamku.
foto: wikipedia.org