Zanieczyszczenie światłem to olbrzymi problem. Ta mapa doskonale to pokazuje
Mieszkańcy Europy coraz rzadziej spotykają się z "czystym" nocnym niebem. Zanieczyszczenie światłem to problem niemal tak samo poważny jak smog. I dotyczy każdego.
Na Wykopie pojawiła się niezwykle ciekawa mapa przedstawiająca skalę zjawiska. Miejsc wolnych od światła jest dziś jak na lekarstwo. Noce są jasne ze względu na sztuczne oświetlenie. W Polsce znaleźć możemy je na południowym wschodzie i w okolicach mazurskich jezior.
Analizy zdjęć satelitarnych pokazują, że z roku na rok noce na Ziemi robią się jaśniejsze o 2 proc. - o zatrważających danych pisał portal crazynauka.pl. Z badań z 2016 roku wynika, że aż 60 proc. mieszkańców Europy nie widuje nocami naszej galaktyki. W przypadku Ameryki Północnej jest to aż 80 proc. ankietowanych!
Mapa pokazuje, że biedniejsze regiony, jak Afryka, jeszcze tym problemem nie są zagrożone. Słowo klucz: "jeszcze". Od dawna naukowcy ostrzegają, że jasność światła najbardziej wzrosła w ostatnich latach w krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji.
Swego czasu w rozmowie z PAP Krystyna Skwarło-Sońta, emerytowana profesor Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdziła, że zanieczyszczenie światłem to problem większy niż smog. Dlaczego?
Bo nieznany. O ile przed szkodliwymi substancjami jesteśmy ostrzegani i coraz więcej uwagi poświęca się próbom zwalczania problemu, tak o zanieczyszczeniu światłem jest znacznie ciszej. A mapy pokazują, jak poważne jest to zjawisko.
Na dodatek ma wpływ na zdrowie. Z badań ekspertów wynikało, że osoby często przebywające w sztucznym świetle i narażone na jego nadmiar częściej chorują na raka piersi czy prostaty. Mimo że analizy dotyczyły specyficznych zawodów - jak np. pielęgniarkach czy personelu obsługującym linie lotnicze dalekiego zasięgu - to i tak daje to do myślenia.