Zanieczyszczenie światłem to olbrzymi problem. Ta mapa doskonale to pokazuje

Mieszkańcy Europy coraz rzadziej spotykają się z "czystym" nocnym niebem. Zanieczyszczenie światłem to problem niemal tak samo poważny jak smog. I dotyczy każdego.

Zanieczyszczenie światłem to olbrzymi problem. Ta mapa doskonale to pokazuje
Adam Bednarek

Na Wykopie pojawiła się niezwykle ciekawa mapa przedstawiająca skalę zjawiska. Miejsc wolnych od światła jest dziś jak na lekarstwo. Noce są jasne ze względu na sztuczne oświetlenie. W Polsce znaleźć możemy je na południowym wschodzie i w okolicach mazurskich jezior.

Analizy zdjęć satelitarnych pokazują, że z roku na rok noce na Ziemi robią się jaśniejsze o 2 proc. - o zatrważających danych pisał portal crazynauka.pl. Z badań z 2016 roku wynika, że aż 60 proc. mieszkańców Europy nie widuje nocami naszej galaktyki. W przypadku Ameryki Północnej jest to aż 80 proc. ankietowanych!

Mapa pokazuje, że biedniejsze regiony, jak Afryka, jeszcze tym problemem nie są zagrożone. Słowo klucz: "jeszcze". Od dawna naukowcy ostrzegają, że jasność światła najbardziej wzrosła w ostatnich latach w krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji.

Obraz

Swego czasu w rozmowie z PAP Krystyna Skwarło-Sońta, emerytowana profesor Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdziła, że zanieczyszczenie światłem to problem większy niż smog. Dlaczego?

Bo nieznany. O ile przed szkodliwymi substancjami jesteśmy ostrzegani i coraz więcej uwagi poświęca się próbom zwalczania problemu, tak o zanieczyszczeniu światłem jest znacznie ciszej. A mapy pokazują, jak poważne jest to zjawisko.

Na dodatek ma wpływ na zdrowie. Z badań ekspertów wynikało, że osoby często przebywające w sztucznym świetle i narażone na jego nadmiar częściej chorują na raka piersi czy prostaty. Mimo że analizy dotyczyły specyficznych zawodów - jak np. pielęgniarkach czy personelu obsługującym linie lotnicze dalekiego zasięgu - to i tak daje to do myślenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.