Zasilany energią słoneczną statek Tûranor PlanetSolar zakończył rejs dookoła świata

Maszyny zasilane energią słoneczną przestają być jedynie proekologicznymi ciekawostkami. Katamaran Tûranor PlanetSolar wrócił właśnie z wyjątkowo długiego rejsu, podczas którego przebył ponad 60 tys. kilometrów i jako pierwszy statek z napędem słonecznym opłynął Ziemię.

Tûranor PlanetSolar (Fot. TheVerge.com)
Tûranor PlanetSolar (Fot. TheVerge.com)
Łukasz Michalik

07.05.2012 | aktual.: 10.03.2022 14:37

Maszyny zasilane energią słoneczną przestają być jedynie proekologicznymi ciekawostkami. Katamaran Tûranor PlanetSolar wrócił właśnie z wyjątkowo długiego rejsu, podczas którego przebył ponad 60 tys. kilometrów i jako pierwszy statek z napędem słonecznym opłynął Ziemię.

Zbudowany w kilońskiej stoczni Knierim Yachtbau katamaran mierzy 31 metrów długości i jest największą na świecie jednostką napędzaną energią słoneczną  (w tym artykule znajdziecie założenia projektu ELHASPA, w ramach którego powstaje samolot zasilany słońcem). Statek o wyporności 85 ton wyposażono w 38 tysięcy ogniw słonecznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 537 metrów kwadratowych.

Produkowany przez nie prąd zasila cztery silniki elektryczne, dzięki którym Tûranor PlanetSolar może rozpędzić się do prędkości 14 węzłów (około 26 km/h). Prędkość marszowa statku jest jednak niższa i wynosi około 7,5 węzła.

Pomysłodawcą skonstruowania tego nietypowego, kosztującego 12,5 mln euro statku jest Szwajcar, Raphael Domjan, który uznał, że rekordowy rejs będzie świetną okazją do promowania na całym świecie rozwiązań wykorzystujących energię słoneczną.

Tûranor PlanetSolar wyruszył w swój rejs 27 września 2010 roku, wypływając z portu Monte Carlo w Monako. Podczas podróży ustanowił m.in. rekord prędkości, z jaką statek napędzany słońcem pokonał Atlantyk. Trasa statku wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Indyjski, Kanał Sueski i Morze Śródziemne.

Źródło: The VergeGeek WeekWired

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.