Zdjęcia powierzchni Księżyca w wysokiej rozdzielczości z 1966 roku

Czy to możliwe? Tak - dzięki odrestaurowanym maszynom NASA z lat '60 oraz nowoczesnej technice cyfrowej. LOIRP (Lunar Orbiter Image Recovery Project) odrestaurowało właśnie pierwsze ze zdjęć sprzed 42 lat.

Zdjęcia powierzchni Księżyca w wysokiej rozdzielczości z 1966 roku
Blomedia poleca

19.05.2009 15:47

Czy to możliwe? Tak - dzięki odrestaurowanym maszynom NASA z lat '60 oraz nowoczesnej technice cyfrowej. LOIRP (Lunar Orbiter Image Recovery Project) odrestaurowało właśnie pierwsze ze zdjęć sprzed 42 lat.

W latach '60 NASA wysłało w kierunku Księżyca 5 sond z serii Lunar Orbiter, aby zrobiły zdjęcia powierzchni naszego satelity. Wszystko po to, aby zrobić dokładne mapy niezbędne podczas przygotowywanej właśnie misji Apollo. Dane były zapisywane na taśmach, ale ówczesna technologia nie pozwalała na wydobycie z nich pełnej dostępnej rozdzielczości.

LOIRP ma do przerobienia ponad 1500 oryginalnych taśm z wykorzystaniem starych, ale odnowionych maszyn z lat '60. Pierwsze zdjęcie powierzchni Księżyca z widoczną nad nią Ziemią, choć czarno-białe, robi wrażenie nawet nie samą rozdzielczością 3673 x 1740 pikseli, a pięknym widokiem. Czekam na następne odrestaurowane foty.

Od strony technicznej, Lunar Orbiter miał dwa obiektywy - bardzo długiej ogniskowej 610 mm, oraz szerokokątny o ogniskowej 80 mm. Zdjęcia robione były na taśmie filmu o szerokości 70 mm, potem wywoływane były module do tego służącym i na koniec skanowane do postaci cyfrowej i wysyłane na Ziemię, gdzie już zapisywano je na taśmach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.