Zdrada to nie problem na Nowej Zelandii

Twoja żona zdradziła Cię z żonatym sąsiadem i teraz jest z nim ciąży. A Ty na to: Ależ nic się nie stało kochanie! Urodzisz, a ja będę się opiekował Waszym maleństwem! Czy to możliwe? Tak, to możliwe, pod warunkiem, że ... masz pióra i pochodzisz z bagien Nowej Zelandii.

Guthiwoody CC-BY
Guthiwoody CC-BY
Mariusz Kędzierski

Twoja żona zdradziła Cię z żonatym sąsiadem i teraz jest z nim ciąży. A Ty na to: Ależ nic się nie stało kochanie! Urodzisz, a ja będę się opiekował Waszym maleństwem! Czy to możliwe? Tak, to możliwe, pod warunkiem, że ... masz pióra i pochodzisz z bagien Nowej Zelandii.

Większość z nas, na wiadomość o zdradzie swojego partnera reaguje w sposób raczej daleki od spokojnej konstatacji czy zadowolenia. I jest to w zasadzie reguła u zwierząt. Są jednak wyjątki. Należy do nich podgatunek modrzyka, modrzyk ciemny *Porphyrio porphyrio melanotus, *ptaka żyjącego w Nowej Zelandii i Australii.

Mimo, że Maorysi nazywają go "przywódczym ptakiem", jego zwyczaje dalekie są od typowych dla samczych przywódców. Ptak ten wielkości kury, zamieszkuje nowozelandzkie bagna i nazywany jest przez miejscowych kurą bagienną. Pomimo swej popularności, wykorzystywanej np. w reklamach, dopiero niedawno zaobserwowano, że samice składają jaja do wspólnego gniazda. Po złożeniu jaj, trudno dojść czyje jajo było czyje. Po co to robią?

JJ Harrison CC-BY
JJ Harrison CC-BY

Odpowiedzialne za to są (chciałoby się powiedzieć: jak zwykle) zwyczaje samców modrzyków. Modrzyki żyją w poligamicznych stadach i dorosłe samce spółkują z samicami na zasadzie, każda z każdym. Samce odgrywają jednak kluczową rolę w wysiadywaniu jaj, szczególnie nocą i wykarmieniu potomstwa. Jeśli samiec opuści gniazdo, żadne z piskląt nie ma szans na przeżycie. Składanie przez samice jaj do wspólnego gniazda powoduje, że samiec wysiaduje w gnieździe więcej jaj i prawdopodobieństwo przeżycia pojedynczego pisklaka rośnie. Oczywiście w ten sposób opiekuje się także pisklętami sąsiada, tak jak swoimi. Jest to ewenement nie tylko w świecie ptaków.

Przekładając to na ludzkie zwyczaje: za żłobki i przedszkola płacimy wszyscy, pod warunkiem, że sypiamy każdy z każdą, bez ograniczeń :)

Obraz

Źródło: New Scientist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.