Znakomity sposób na to, jak oszukać komary

Znajdź pluskolca pospolitego, wyciśnij z niego dwa związki chemiczne i tym potraktuj swoją skórę. Wszystkie komarzyce - dla własnego bezpieczeństwa – będą się trzymać od ciebie z daleka.

komar
komar
Katarzyna Kieś

Znajdź pluskolca pospolitego, wyciśnij z niego dwa związki chemiczne i tym potraktuj swoją skórę. Wszystkie komarzyce - dla własnego bezpieczeństwa – będą się trzymać od ciebie z daleka.

A to dlatego, że zapach wydzielany przez owe repelenty poinformuje bzyczących krwiopijców, iż jesteś ich śmiertelnym wrogiem. Bynajmniej nie jako człowiek, ale jako pluskolec.

Przed pluskolcem, zabawnym owadem, który pływa do góry brzuchem, komary czują respekt – ten niewielki pluskwiak z apetytem pałaszuje komarze larwy rozwijające się w wodzie. Żadna rozsądna komarzyca nie złoży jaj w zbiorniku wodnym, w którym mieszka pluskolec. Skąd o tym wie? Wyczuwa wysyłane przez pluskolca sygnały zakodowane w kairomonach – naturalnych substancjach informujących odbiorcę o zamiarach i obecności nadawcy sygnału chemicznego.

Naukowcom udało się właśnie zidentyfikować związki, które informują komary o tym, że w wodzie jest drapieżnik. To n-heneikozan oraz n-tricozan. Połączone razem powodują, że komary wolą z daleka omijać rejon zamieszkany przez pluskwiaka.

Teraz pozostaje tylko czekać na wytworzenie nowych preparatów, które pozwolą przeżyć spotkanie z tą nienasyconą kohortą. Oby pojawił się jak najszybciej, bo komary w tym roku potwierdzają, że słusznie zasłużyły na miano krwiopijców.

Źródło: EurekAlert

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.