ATRIAS: dwunożny robot jak żywe zwierzę. Niesamowita równowaga i koordynacja!

Wygląda na to, że roboty ewoluują prawie jak ludzie – kiedyś intrygowały nas czworonożne, kroczące maszyny budowane przez Boston Dynamics. To już przeszłość. Konstruktorzy z Oregon State University zbudowali maszynę, która utrzymuje równowagę, balansując na dwóch nogach!

Dwunożny robot ATRIAS
Dwunożny robot ATRIAS
Łukasz Michalik

17.03.2015 | aktual.: 10.03.2022 10:27

Czworonożne, kroczące maszyny, jak zbudowane przez Boston Dynamics AlphaDog,WildCat czy pokazany niedawno Spot robią kolosalne wrażenie. Jeszcze większe – moim zdaniem – robią roboty o humanoidalnym kształcie, jak m.in. SCHAFT, zdolne do sprawnego poruszania się na dwóch nogach.

Zespół z Oregon State University (OSU) Dynamic Robotics Laboratory zbudował coś jeszcze bardziej niesamowitego. Trwający od 2009 roku program badawczy zaowocował robotem o nazwie ATRIAS. To dwunożna maszyna, która nie przewraca się dzięki ciągłemu balansowaniu swoim ciężarem.

Twórcy robota budując go czerpali inspirację ze sposobu poruszania się ptaków. ATRIAS rzeczywiście przypomina wielkiego strusia i – zdaniem twórców – ma szansę zostać najszybszym robotem kroczącym świata. Jak widać na filmach, maszyna wciąż jeszcze jest daleka od finalnej wersji, a próby są prowadzone na uwięzi i z zewnętrznym zasilaniem.

Mimo tego ATRIAS już teraz robi ogromne wrażenie. Zobaczcie, jak radzi sobie z tradycyjnym zestawem tortur – uderzeniami, kopaniem i uderzaniem piłką. Choć metody są może mało wyrafinowane, to świetnie pokazują, jak radzi sobie ta maszyna. Jest co podziwiać! A patrząc na to, co znoszą te wszystkie roboty mam nadzieję, że gdy w końcu zyskają samoświadomość, nie będą chciały się zemścić.

ATRIAS Robot: Walking on an Obstacle Course - Forward/Reverse while Blind

ATRIAS Robot: Fail Friday - "Obstacle Trauma"

ATRIAS Robot: Dodgeball Barrage

ATRIAS Robot: Gets Kicked

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.