Google przedstawia najlepszego robota na świecie. Co potrafi?

DARPA Robotics Challenge to konkurs, w którym roboty muszą wykazać się skutecznością, działając w zniszczonym środowisku, zaprojektowanym z myślą o ludziach. Zwycięzcą tegorocznego, drugiego etapu konursu okazał się robot firmy Schaft, przejętej niedawno przez Google. Możliwości robota są imponujące – zobaczcie, co potrafi!

Robot Schaft
Robot Schaft
Łukasz Michalik

27.12.2013 | aktual.: 10.03.2022 11:38

Konkurs DARPA Robotics Challenge został zaplanowany z myślą o wyłonieniu maszyny, zdolnej do prowadzenia skutecznej akcji ratunkowej. Dlatego właśnie jednym z wymogów jest skuteczne działanie robota w zniszczonym środowisku, zaprojektowanym z myślą o ludziach.

W praktyce oznacza to różne gruzowiska, zawalone budynki czy pomieszczenia uszkodzone w wyniku eksplozji czy różnych katastrof. Przed robotami, startującymi w konkursie postawiono szereg zadań: Muszą samodzielnie dojechać na miejsce akcji korzystając z pojazdu, o własnych siłach przedostać się przez gruzowisko, usunąć przeszkody tarasujące przejście, otworzyć drzwi i wspiąć się po drabinie. Ponadto, korzystając z narzędzi, robot musi przebić się przez betonową ścianę, zlokalizować i zakręcić zawór a następnie podłączyć sprzęt gaśniczy.

DARPA Robotics Challenge
DARPA Robotics Challenge

Wyzwanie przedstawia się bardzo ambitnie, jednak pewien robot sprostał postawionemu zadaniu. Gdy media ekscytowały się przejęciem przez Google’a producenta robotów – firmy Boston Dynamics – to właśnie na łamach Gadżetomanii mieliście możliwość zobaczenia, że to tylko wierzchołek góry lodowej, bo Google przejął również wiele innych, mniej znanych firm związanych z robotyką, w tym m.in. japońską firmę Schaft (więcej na ten temat znajdziecie w artykule "Dlaczego zablokowałeś ciasteczka? – zapytał terminator Google’a, łypiąc groźnie kamerą").

Okazuje się, że przejęcie tej firmy było z punktu widzenia Google’a strzałem w dziesiątkę. Jeszcze pół roku temu na zwycięzcę najbliższego etapu konkursu dla robotów typowany był Atlas, czyli dzieło Boston Dynamics (przeczytacie o nim w artykule "Terminator istnieje. Nazywa się Atlas i jest dziełem Boston Dynamics. Co potrafi?"), jednak to właśnie maszyna japońskiej firmy Schaft okazała się bezkonkurencyjna. Zobaczcie, co potrafi:

SCHAFT : DARPA Robotics Challenge 8 Tasks + Special Walking

Siła, szybkość, precyzja ruchów. Jeszcze niedawno podobne roboty można było oglądać najwyżej w filmach, jednak jak widać rzeczywistość dogoniła filmową fikcję. Co będzie dalej?

Warto pamiętać, że Schaft nie wygrał jeszcze konkursu DARPA Robotics Challenge, ale jedynie środkowy z trzech etapów. Finał odbędzie się bowiem za rok - w grudniu 2014 roku, a przez ten czas wiele może się zmienić. Co istotne, możliwości, przydatne podczas akcji ratunkowej można również wykorzystać w wielu innych sytuacjach.

Robot Schaft
Robot Schaft

I nie chodzi tu wcale o złowrogą, serwowaną nam przez popkulturę wizję bojowych maszyn, ale raczej o całe spektrum zastosowań dla użytkowych robotów, mogących nosić ciężary czy kontrolować i samodzielnie naprawiać różne instalacje. Albo po prostu wejść do płonącego budynku tylko po to, by zakręcić zawór z gazem czy ręcznie uruchomić instalację przeciwpożarową.

Możliwości tegorocznego zwycięzcy DARPA Robotics Challenge wskazują na jeszcze jedną kwestię. Google pokonał na polu robotyki nie tylko znane, amerykańskie uniwersytety, ale również takie instytucje, jak NASA's Jet Propulsion Laboratory czy laboratorium, należące do giganta z sektora obronnego, koncernu Lockheed-Martin, nie tylko dołączając do światowej czołówki, ale z miejsca wskakując na pozycję globalnego lidera.

Przyszłość nadeszła szybciej, niż wielu z nas się spodziewało. I – jak się okazuje – jest już własnością Google’a.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.