Spot – najnowszy robot od Boston Dynamics. Ta maszyna ma powody do buntu!

Spot – najnowszy robot od Boston Dynamics. Ta maszyna ma powody do buntu!

Spot – najnowszy robot od Boston Dynamics. Ta maszyna ma powody do buntu!
Łukasz Michalik
10.02.2015 13:13, aktualizacja: 10.03.2022 10:33

Roboty nie mają łatwego życia. O tym, jak są traktowane cuda techniki, zaprojektowane przez inżynierów z Boston Dynamics, możemy przekonać się oglądając film, pokazujący możliwości najnowszego robota o nazwie Spot. Też macie rażenie, że coraz dalej mu do niezgrabnej maszyny, a coraz bliżej do jakiegoś nowego gatunku czworonożnego zwierzaka?

Boston Dynamics to firma, która od lat zachwyca nas coraz doskonalszymi robotami. To właśnie w jej laboratoriach powstały humanoidalne roboty Atlas i Petman, robotyczna pchła czy seria kroczących, czworonożnych maszyn, jak BigDog, AlphaDog czy WildCat.

Ponad rok temu firma została przejęta przez Google’a, jednak sądząc po jej najnowszym robocie o nazwie Spot, zmiana właściciela nie wpłynęła na kierunek rozwoju – Boston Dynamics zaprezentowała kolejną wersję swojej czworonożnej, kroczącej (a właściwie biegającej) maszyny.

Spot jest mniejszy i znacznie cichszy, co zawdzięcza m.in. napędowi elektrycznemu. Robot waży około 72 kilogramów i został wyposażony w „głowę” z sensorami, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, pokonywanie trudnego terenu, a także wykrywanie ludzi i innych robotów i poruszanie się obok nich. Potrafi również wychodzić po schodach.

Jak widać na poniższym filmie, radzi sobie z tym całkiem nieźle. A przy tym – na przykład w roli towarzysza joggingu – wydaje się całkiem sympatycznym kompanem. Też jest Wam przykro, gdy go tak bezlitośnie kopią?

Introducing Spot Classic (previously Spot)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Robot-ratownik
Robot-ratownik
Arkadiusz Gabrysiak
Czytający robot (wideo)
Czytający robot (wideo)
Arkadiusz Gabrysiak
Komentarze (15)