Chińczycy naprawdę to zbudowali! Ten autobus jeździ nad samochodami

Chińczycy mają pomysł jak rozwiązać problem miejskich korków. Zamiast przeciskać się między samochodami, autobus może jeździć nad nimi!

Chińczycy naprawdę to zbudowali! Ten autobus jeździ nad samochodami
Łukasz Michalik

Projekt z 2010 roku

Dawno temu Czytelnicy Gadżetomanii mogli przeczytać o nietypowym projekcie transportowym. Pomysł był bardzo niecodzienny – chodziło o zaprojektowanie takiego autobusu, który mógł przemieszczać się po zatłoczonych ulicach, ignorując korki.

Sposób na rozwiązanie tego problemu okazał się niezwykły: chińscy projektanci wymyślili bowiem autobus (projekt nosił wówczas nazwę Elevated High-Speed Bus), który – dzięki pokaźnym rozmiarom i uniesieniu kabiny pasażerskiej – został wyposażony w tunel biegnący przez całą długość pojazdu. Tunel miał szerokość pasa ruchu, dzięki czemu autobus mógł przejeżdżać nad stojącymi w korku samochodami, a samochody miały możliwość swobodnego przejazdu pod autobusem.

Obraz

Więcej korzyści czy kłopotów?

Pomysł wydawał się wówczas dość karkołomny. Owszem – pojazd wyglądał bardzo efektownie i działał na wyobraźnię, jednak problemem były kwestie praktyczne, czyli przeniesienie śmiałej wizji z ekranów komputerów na ulice chińskich miast. Potencjalnych kłopotów było bez liku: ot, choćby samo wsiadanie do położonej na wysokości pierwszego piętra kabiny i konieczność zbudowania odpowiedniej infrastruktury. Innym problemem była manewrowość takiego pojazdu, który najlepiej sprawdziłby się jeżdżąc na długich, pozbawionych zakrętów trasach.

Wątpliwość budził również sens budowy takiego pojazdu w sytuacji, gdy w nawet największych metropoliach stosunkowo nieźle sprawdza się połączenie metra, autobusów i – gdzieniegdzie – tramwajów albo trolejbusów. Odrębną kwestią jest samopoczucie kierowców, którzy w słoneczny dzień mogli niespodziewanie znaleźć się w ciemnym tunelu albo - w przypadku np. oczekiwania na zmianę świateł - utknąć w ciemności na kilkadziesiąt sekund.

Obraz

Od pomysłu do prototypu

Okazuje się, że dla Chińczyków nie ma projektów niemożliwych do realizacji. Oni naprawdę to zbudowali! I nie chodzi tu o makietę, którą – kilka lat po fakcie – ekscytowały się kilka miesięcy temu polskie media, ale o pełnowymiarowy autobus, mogący jeździć nad pasem ruchu, a właściwie nad dwoma pasami. Co więcej, pojazd ma modułową konstrukcję - TEB może być łączony nawet w 3-modułowe składy, przewożące za jednym razem nawet 900 pasażerów.

Pierwszy egzemplarz machiny o nazwie Transit Elevated Bus (TEB) został już dostarczony do miasta Qinhuangdao, gdzie lokalne władze wytyczyły dla niego odcinek, na którym autobus będzie testowany. Zdaniem Chińczyków rozwiązanie tego typu zapewnia możliwości transportowe zbliżone do metra przy – po uwzględnieniu wszystkich niezbędnych instalacji, przystanków i systemu zasilania (autobus jest elektryczny) – pięciokrotnie niższych kosztach.

Obraz

TEB: elektryczny autobus przyszłości

Do tego, w przeciwieństwie do tradycyjnych autobusów czy tramwajów, nie wymaga dodatkowego miejsca: nie trzeba budować torowisk ani wyznaczać buspasów; wystarczy zwykła, prosta droga. W gruncie rzeczy TEB, którego szerokość została dostosowana do szerokości chińskich dróg, porusza się poza pasami ruchu.

Warto przy tym zaznaczyć, że choć testy tego futurystycznego autobusu już trwają, to na razie nie jest znany ich harmonogram ani data potencjalnego rozpoczęcia seryjnej produkcji takich pojazdów. Mimo tego trzeba przyznać, że chiński autobus robi wrażenie. Myślicie, że sprawdziłby się na ulicach polskich miast?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.