10 niesamowitych szklanych domów

Seweryn Baryka byłby zachwycony, gdyby mógł obejrzeć dzisiejszą galerią. Choć szklane ściany, sufity, podłogi i meble mają być bardziej efektowne niż praktyczne, to chętnie odwiedziłbym wszystkie te budynki.

10 niesamowitych szklanych domów
Marek Maruszczak

24.11.2011 23:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szklane domy 1

Glass Cube House

Obraz
Obraz

Za projekt domu odpowiadają Carlo Santambrogio i Ennio Arioso. Transparentne lokum powstało po to, aby zaprezentować linię szklanych mebli – simplicity. Nie chciałbym mieszkać w takim miejscu, ale w roli „reklamówki” sprawdza się świetnie.

La Estancia – szklana kaplica w Meksyku

Obraz
Obraz
Obraz

Takie cuda nowoczesnej architektury powstają wtedy, gdy architekt postanawia wziąć ślub i upatrzy sobie miejsce, w którym nie ma jeszcze kaplicy. Romantyczny gest napotkał na problemy w postaci różnicy gustów pomiędzy architektem a właścicielem ogrodów La Estancia. Na szczęście osiągnięto kompromis, którego efekt możecie oglądać na powyższych zdjęciach.

Szklane domy 2

Basque Health Department Headquarters – Bilbao, Hiszpania

Obraz
Obraz
Obraz

Niezwykła fasada budynku została zaprojektowana przez Coll-Barreau Architects. Budynek nie od razu przybrał obecny kształt. Dopiero szklane modyfikacje rozjaśniły wnętrza i ułatwiły wentylację. Co ciekawe, niecodzienny kształt został wymuszony także przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego miasta Bilbao.

Biuro Selgas Cano – Hiszpania

Obraz
Obraz
Obraz

Nie zawsze praca w biurze musi być ponura i nie każdy boks wygląda tak samo. Najlepszym dowodem na to jest biuro pracowni architektonicznej Selgas Cano. Zanurzona w leśnych ostępach szklana tuba pozwala pozostać tak blisko natury, jak to tylko możliwe podczas biurowej pracy.

Szklane domy 3

Kanagawa Institute of Technology

Obraz
Obraz
Obraz

To się nazywa wnętrze inspirujące do nauki. Budynek uczelni został zaprojektowany przez Junya Ishigamiego. Wnętrze jest nie tylko niezwykle jasne, ale również bardzo przestronne. Ishigami zrezygnował ze ścianek działowych na rzecz kolumn, które bardziej subtelnie wyznaczają poszczególne strefy budynku.

Farnsworth House – Illinois, USA

Obraz
Obraz
Obraz

Dom zaprojektowany przez Miesa van der Rohe’a ma pozwolić jego mieszkańcom na możliwie ścisłą integrację z naturą. Wszystkie ściany zostały wykonane ze szkła, nic więc nie przesłania widoku na drzewa otaczające dom. Urokliwy zakątek, w którym usytuowano Farnsworth House, znajduje się tuż za granicami Chicago.

Szklane domy 4

Holenderski Instytut Dźwięku i Obrazu

Obraz
Obraz
Obraz

Położony w holenderskim Hilversum budynek, mieści muzeum oraz krajowe archiwum telewizyjne. Połowa gmachu znajduje się pod ziemią, ale to część nad powierzchnią robi największe wrażenie. Na kolorowych, szklanych płytkach, z których zbudowano ściany, uwieczniono sławne obrazy z holenderskiej telewizji.

ItHouse – Kalifornia, USA

Obraz
Obraz
Obraz

Zaprojektowany przez Taalmana Kocha dom znajduje się na pustyni przy granicy Parku Narodowego Joshua Tree. Ściany budynku wykonano ze szklanych paneli wpasowanych w aluminiowe ramy, a dach wyłożono ogniwami fotowoltaicznymi. Słońce jest jednym źródłem energii dla mieszkańców domu.

Szklane domy 5

Fundacja Langena – Neuss, Niemcy

Obraz
Obraz
Obraz

Zaprojektowana przez Tadao Ando szklana obudowa powstała wokół byłej bazy NATO, znanej pod nazwą Raketenstation Hombroich. Wewnątrz betonowego rdzenia budowli znajdują się bogate zbiory sztuki orientalnej i nowoczesnej. Równie ciekawe widoki czekają na zwiedzających pomiędzy betonowym środkiem a szklaną obudową. Z korytarzy biegnących pomiędzy dwoma ścianami rozpościera się piękny widok na specjalnie zaprojektowane płytkie jeziorko.

Dom z widokiem na… cmentarz - Swain’s Lane, Londyn

Obraz
Obraz

Piękne szklane ściany i podłogi rozjaśniają londyńską posiadłość i odsłaniają przed domownikami widok na pobliski cmentarz. Dlaczego? Pomijając negatywne kulturowe skojarzenia, cmentarze potrafią być naprawdę piękne.

Obraz

Tylko jedna strona domu jest przezroczysta. Druga, wychodząca na ulicę, została wykonana z granitu, stali i matowego szkła.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.