Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Co trzeba wiedzieć?

Dysk przenośny to często lepsze rozwiązanie niż pendrive...

Dysk przenośny to często lepsze rozwiązanie niż pendrive...

Kopie zapasowe, serwery plików czy przenoszenie dużych ilości danych między komputerami — zastosowań zewnętrznych dysków jest wiele. Jaki nośnik wybrać, by spełnił nasze oczekiwania? Na co zwrócić uwagę? Zapraszam do lektury poradnika, który ułatwi Wam wybór zewnętrznego dysku.

2,5" czy 3,5", czyli jaki dysk zewnętrzny dla kogo

Przystępując do wyboru dysku zewnętrznego trzeba z pewnością dobrze określić swoje potrzeby. Jeśli ma to być przenośny magazyn danych, który będziemy nosić ze sobą i podłączać do różnych komputerów, najlepszym rozwiązaniem będzie nośnik 2,5". I to nie tylko ze względu na mniejsze wymiary i wagę, lecz także z uwagi na sposób zasilania.

Do noszenia lepszy jest poręczny dysk 2,5

Dysk zewnętrzny mniejszego formatu można zasilić bezpośrednio z portów USB, podczas gdy większe, 3,5" modele zazwyczaj wymagają podpinania zasilaczy, a tym samym gniazdek z prądem. Te zaś, jak wiadomo, nie zawsze są pod ręką, a ganianie z kilkumetrowym przedłużaczem nie jest zbyt komfortowe.

Jaki dysk do laptopa? HDD, hybrydowy czy SSD? W co zainwestować?

Jeśli zaś dysk zewnętrzny ma służyć głównie jako stacjonarny magazyn danych i przez większość czasu będzie stał w jednym miejscu, warto zdecydować się na jeden z modeli 3,5". Na ich korzyść przemawia niższy zazwyczaj koszt w przeliczeniu na 1 GB przestrzeni oraz większe pojemności (przynajmniej na razie).

Jaki interfejs powinien mieć dysk zewnętrzny?

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są nośniki komunikujące się za pośrednictwem interfejsu USB w wersji 2.0, w który jest wyposażony w zasadzie każdy współczesny komputer PC. Niestety, nie pozwala on na pełne wykorzystanie możliwości nowoczesnych dysków ze względu na ograniczoną przepustowość (480 Mb/s, czyli w teorii 60 MB/s, zaś w praktyce jeszcze mniej).

Kabel USB typu Y - i dwa porty masz z głowy... (fot. sybusa.com)

Zobacz również: Acer Aspire R7

Na dodatek USB 2.0 ma niewielkie możliwości zasilania urządzeń (maks. 500 mA przy 5 V, czyli 2,5 W). Kupując nawet 2,5" nośnik musimy się liczyć zazwyczaj ze stratą 2 portów (kable USB typu Y) właśnie z powodu niskiej wydajności prądowej starszej wersji magistrali szeregowej.  Powyższe niedogodności eliminuje zdobywający coraz większą popularność USB 3.0.

Jaki monitor do gier, a jaki do grafiki? Nie licz na sprzedawcę, wybierz sam!

Przepustowość rzędu 4,8 Gbps (ok. 600 MB/s) pozwala rozwinąć skrzydła najszybszym dyskom zewnętrznym, które mogą pobierać do 4,5 W (5 V, 900 mA). Co ważne USB 3.0 jest kompatybilny wstecz z USB 2.0. Kupując zatem dysk zewnętrzny warto zwrócić uwagę na modele z USB 3.0 nawet, jeśli aktualnie używany komputer nie jest w taki port wyposażony.

FireWire (fot. tomshardware.pl)

Na rynku są dostępne także konstrukcje z interfejsami FireWire (IEEE1394) i eSATA. Ten pierwszy typ złącza można spotkać głównie w biznesowych laptopach i na lepiej wyposażonych płytach głównych. Popularna wersja FW 800 oferuje przepustowość rzędu 800 Mbps (100 MB/s). Wysoka wydajność prądowa (do 60 W) pozwala na zrezygnowanie z zewnętrznych źródeł energii.

eSATAp (Power over eSATA) i eSATA

Interfejs eSATA można znaleźć w sporej liczbie laptopów i płyt głównych. Najpopularniejsza obecnie wersja oferuje przepustowość 3 Gbps (teoretycznie ~375 MB/s), co wystarcza na potrzeby obsługi dysków zewnętrznych korzystających z nośników magnetycznych. Konstrukcje interfejsem eSATA nie korzystające z technologii Power over eSATA wymagają dodatkowego zasilania.

WD My Book Live

Posiadając kilka komputerów warto rozważyć zakup zewnętrznego dysku sieciowego (NAS) z interfejsem Ethernet. Można go łatwo podpiąć do domowego routera czy switcha, dzięki czemu będą mogli z niego skorzystać wybrani użytkownicy sieci lokalnej (LAN) bez jakiegokolwiek przepinania kabli.

Seagate GoFlex Satellite

Obecnie na rynek wchodzą modele z interfejsem Thunderbolt. Niestety, jak na razie wyposażone w nie są tylko najnowsze modele komputerów Apple'a. Również jako ciekawostkę można na razie traktować dyski bezprzewodowe, wyposażone we własne źródła zasilania, takie jak Seagate GoFlex Satellite.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując dysk zewnętrzny?

Kupując dysk zewnętrzny komunikujący się za pomocą interfejsu szybszego niż USB 2.0 warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową (w przypadku dysków magnetycznych). Jeśli zależy nam na wydajności lepszym wyborem będzie model z HDD 7200 RPM. Można również dociekać ile dany model ma pamięci buforowej oraz czy obsługuje np. kolejkowanie zadań.

Apricorn Aegis Padlock

Jednak jako, że mówimy o dyskach zewnętrznych, a nie systemowych w mojej ocenie śmiało można sobie odpuścić weryfikację tych parametrów, gdyż mają one w przypadku użytkowników domowych znaczenie marginalne. Na pewno zaś warto zatroszczyć się, aby dysk przenośny (2,5", HDD) miał czujnik spadania, który zapobiegnie jego uszkodzeniu w razie upadku.

Nie Licz na Sprzedawcę: wybieramy laptop do gier na 2011 rok

W przypadku, gdy zamierzamy przechowywać na dysku zewnętrznym poufne dane warto wybrać nośnik pozwalający na szyfrowanie danych "w locie" za pomocą algorytmu zgodnego ze standardem AES (128-bit lub więcej), bowiem DES nie zapewnia już wystarczającego stopnia bezpieczeństwa.

A może samemu złożyć dysk zewnętrzny?

Nie musicie się ograniczać do gotowców znanych producentów. Na rynku jest dostępnych wiele modeli obudów dla dysków SATA/PATA, wyposażonych w różne rodzaje złączy. Montaż dysku praktycznie w każdym przypadku nie zajmuje więcej niż 5 minut i jest na tyle prosty, że nawet początkujący użytkownicy nie powinni mieć z nim najmniejszych problemów.

Delock - obudowa z USB 2.0 i eSATAp

Zyskujemy tym samym wpływ na to, co "siedzi" w obudowie. Wybieramy dowolny dysk o żądanym formacie, parametrach i pojemności danego producenta. Szeroki wybór obudów sprawia, że bez trudu znajdziemy tę spełniającą nasze oczekiwania. Ceny takowych zaczynają się od 20–30 zł, więc nie jest to duży wydatek.

Podsumowanie

W niniejszym poradniku starałem się omówić najważniejsze cechy dysków zewnętrznych ułatwiając Wam wybór tego typu pamięci masowej. Ze względu na wysokie ceny i ograniczone pojemności nośników SSD pozwoliłem sobie je pominąć mimo oczywistych zalet. Zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi nośników oraz polecania innym dobrych, sprawdzonych modeli.

WD My Book Elite - mam i jeszcze mnie nie zawiódł...

Ja przykładowo używam ponad 1,5 roku 3,5" dysku WD My Book Elite o pojemności 1,5 TB i jestem z niego zadowolony. Co prawda osiągami nie zachwyca ze względu na wolny interfejs (USB 2.0), ale jest dobrze wykonany i cichy, nie sprawia problemów i daje mi względne poczucie bezpieczeństwa (AES 256-bit). Jestem wybrańcem losu? Co sądzicie o dyskach WD? Zapraszam do dyskusji!

Zobacz także:

Jaka mysz bezprzewodowa do laptopa? Uwolnij się od kabli!

Jaki dysk do laptopa? HDD, hybrydowy czy SSD? W co zainwestować?

Jaki monitor do gier, a jaki do grafiki? Nie licz na sprzedawcę, wybierz sam!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld?

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen Gala Mobility Trends – podsumowanie roku 2017 w branży mobilnych technologii