Jaki dysk przenośny wybrać? Niezbędne wskazówki dla każdego

Dysk przenośny sprawdza się nie, gdy zabraknie miejsca na pliki na dysku wewnętrznym lub gdy chcemy mieć bezpieczną kopię zapasową naszych danych. Jaki dysk przenośny powinniśmy wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka niezbędnych informacji na ten temat.

Jaki dysk przenośny kupić? Podpowiadamy
Jaki dysk przenośny kupić? Podpowiadamy
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Juliusz Czarnecki

20.04.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:19

Dysk zewnętrzny to przenośny nośnik danych, wyposażony w interfejs USB 2.0 lub nowszy, SATA, Lightning lub Thunderbolt (typ zależy od sprzętu, dla jakiego dedykowany jest nośnik). Często trzymamy na nim kopie zapasowe plików oraz dane, które możemy przenosić np. między miejscem pracy a domem. Co więcej, jeśli nasz sprzęt posiada zbyt mało miejsca na dysku wewnętrznym, zewnętrzny model to świetny sposób na uporządkowanie dużej ilości danych w jednym miejscu. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje - SSD oraz HDD. Jaki dysk przenośny jest lepszy? Oto krótkie porównanie.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać - HDD czy SSD?

Poszukując dysku zewnętrznego, musimy wziąć pod uwagę jego cenę, która w zależności od modelu oraz pojemności może wynosić nawet około tysiąca złotych. Tańszy, ale mniej odporny na uszkodzenia jest typ dysku talerzowego HDD.

Składa się z ruchomych talerzy i głowic, mogących podczas upadku się zniszczyć. Dyski HDD są zdecydowanie tańsze, ale ich główną wadą jest szybkość, z jaką system czyta z niego pliki. Jeżeli zależy nam na dużej pojemności, ponieważ chcemy przechowywać zdjęcia czy filmy - dysk HDD sprawdzi się doskonale, a przy tym oszczędzimy kilkaset złotych w stosunku do SSD.

Drugi typ to tak zwany dysk zewnętrzny półprzewodnikowy SSD, składający się z pamięci flash, a nie ruchomych konstrukcji. Jest to ogromny plus, gwarantujący dodatkowe bezpieczeństwo danych oraz znacznie usprawniający działanie dysku. Dyski SSD umożliwiają systemowi szybszy dostęp do plików, co jest odczuwalne w pracy samego systemu, grach czy podczas używania programów do obróbki zdjęć i filmów.

Te dyski są znacznie częściej wybierane na dyski systemowe - te na których instalujemy Windows, czy inny system operacyjny. Przede wszystkim dlatego, że zapewniają bardziej wydajną pracę, ale też dlatego, że są droższe w stosunku do HDD. Decydując się na dysk przenośny, najważniejsze jest więc odpowiedzieć sobie na pytanie - jakie dane chcemy na nim przechowywać?

Jakie parametry są najistotniejsze?

Poszukując dysku zewnętrznego do komputera, laptopa czy konsoli, najważniejsze są jego parametry. Oto podstawowe funkcje, na których musimy się skupić:

  • Pojemność: im jest większa, tym lepiej, zawsze bardziej przyda nam się model z dużą pojemnością \na zapas\
  • Typ: HDD (tańszy, mniej wydajny) lub SSD (droższy, wysokiej jakości)
  • -Interfejs: przeważnie dyski podłączane są do komputera za pomocą USB. Niektóre z nich trzeba podłączyć w inny sposób m.in. za pomocą WiFi. Warto przed zakupem upewnić się, w jaki sposób możemy podłączyć dysk do naszego sprzętu.
  • Szybkość zapisu i odczytu: na ten parametr powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na model SSD, który właśnie tymi cechami się szczyci.
  • Prędkość obrotowa: to właśnie ona jest istotna podczas wyboru dysku HDD. Posiada dwa rodzaje 5400 (cichsza praca) oraz 7200 (wyższa wydajność).
  • Dodatkowe wyposażenie: niektóre typy posiadają m.in. czytnik kart SD, automatyczne szyfrowanie, wbudowane WiFi, oprogramowanie do backupu.

Producenci elektroniki cały czas prześcigają się w nowych funkcjach i modelach produktów. Jednak w przypadku dysków przenośnych, warto postawić na znaną i cenioną markę. My polecamy sprzęt firm takich jak Toshiba, Samsung, Sandisk, Intenso. Jeśli nadal nie wiemy, jaki dysk przenośny zakupić, nie spieszmy się z wyborem i skupmy się na parametrach. Oto inne poradniki, które pomogą nam w tej decyzji:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.