Intel Thunderbolt - i USB 3.0 staje się przeżytkiem

Intel Thunderbolt - i USB 3.0 staje się przeżytkiem

Jacek Klimkowicz
24.02.2011 16:30, aktualizacja: 11.03.2022 12:04

Intel, światowy lider w dziedzinie innowacji, poinformował dziś o udostępnieniu nowej technologii. Thunderbolt, znany dotychczas pod nazwą kodową Light Peak, umożliwia błyskawiczną transmisję danych, audio i obrazu w rozdzielczości HD za pomocą jednego kabla. Oczywiście na tym nie koniec.

Intel, światowy lider w dziedzinie innowacji, poinformował dziś o udostępnieniu nowej technologii. Thunderbolt, znany dotychczas pod nazwą kodową Light Peak, umożliwia błyskawiczną transmisję danych, audio i obrazu w rozdzielczości HD za pomocą jednego kabla. Oczywiście na tym nie koniec.

Nowa technologia pozwala na przesył danych z prędkością do 10 Gbit/sekundę. To na dobry początek, bo docelowa prędkość ma być nawet 10-krotnie większa. Co to w praktyce oznacza? Że pełnometrażowy film HD już teraz prześlemy w niespełna pół minuty. To szczególnie spodoba się wideografom, którzy będą mogli uzyskać niskie opóźnienia i precyzyjną synchronizację podczas przetwarzania materiałów w czasie rzeczywistym.

Kable połączeniowe Thunderbolt
Kable połączeniowe Thunderbolt

Zwykli użytkownicy również docenią wyższe przepustowości. Szereg innowacyjnych firm takich jak Western Digital, LaCie, Blackmagic czy Promise już zapowiedziało produkty wykorzystujące Intel Thunderbolt. Dzięki temu możemy spodziewać się już w niedalekiej przyszłości wielu rodzajów urządzeń pozwalających wykorzystać potencjał nowej technologii.

Implementacji sprzyjają niewielkie rozmiary złączy i prostota, które w połączeniu z ogromnymi możliwościami jakie zyskujemy dzięki technologii Thunderbolt sprawiają, że producenci są przychylni wprowadzeniu interfejsu do swoich urządzeń. W związku z tym nowy system łączności niebawem zagości nie tylko w komputerach lecz także w monitorach, urządzeniach pamięciowych i audio-wideo, aparatach oraz stacjach dokujących.

To sprawi, że wykonywanie kopii zapasowych czy przesyłanie materiałów wysokiej rozdzielczości będzie odbywać się znacznie szybciej. Co w tym wszystkim najlepsze, technologia Thunderbolt jest zgodna z już dostępnymi ekranami i adapterami DisplayPort. Wszystkie urządzenia Thunderbolt mają wspólne złącze i można je łączyć szeregowo kablami elektrycznymi lub optycznymi.

Dzięki adapterom możliwe jest również podłączanie urządzeń USB i FireWire. Tak duże możliwości komunikacji Intel osiągnął łącząc dwa protokoły - PCI-Express (do transferu danych) i DisplayPort (do transmisji obrazu i dźwięku). Intel Thunderbolt doskonale uzupełnia już dostępne technologie wejścia/wyjścia stwarzając szereg nowych możliwości.

Jak podkreśla Mooly Eden, dyrektor generalny PC Client Group w Intel Corporation

[cytat]Praca z treściami HD to jedno z najbardziej wymagających zastosowań komputerów. Technologia Thunderbolt jest innowacyjnym rozwiązaniem, które pomaga profesjonalistom i konsumentom pracować szybciej i łatwiej z rosnącymi kolekcjami mediów, od muzyki do filmów HD. Wizja prostego, szybkiego przenoszenia treści między komputerami i innymi urządzeniami właśnie stała się rzeczywistością.[/cytat]

Jako pierwsi z dobrodziejstw nowej technologii skorzystają użytkownicy zaprezentowanych dziś nowych Apple MacBooków Pro.

Źródło: Intel

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)