Radioodtwarzacze samochodowe - jaki wybrać?

Wybór odtwarzacza do auta nie jest prostym zadaniem. Kupując radio, zależy nam, by jak najlepiej pasowało do wnętrza, zapewniało dobry jakościowo dźwięk i posiadało wiele dodatkowych funkcji. Sprawdźmy, jakie radio w rozsądnej cenie warto wybrać do naszego auta.

Dobrze dobrane radio razem z głośnikami zapewnią świetne wrażenia muzyczne
Dobrze dobrane radio razem z głośnikami zapewnią świetne wrażenia muzyczne
Źródło zdjęć: © imagestockphoto.com/Anthony DOUANNE
Bartłomiej Ciepielewski

13.12.2017 | aktual.: 09.03.2022 10:43

Jak dobrać odpowiednie radio samochodowe?

Przed zakupem nowego radia samochodowego, sprawdźmy, jakiego rozmiaru odtwarzacza powinniśmy szukać. Najczęściej spotykany standard to 1-DIN. Jeśli otwór do montażu jest większy, przyda nam się specjalna ramka montująca. Większej przestrzeni wymaga sprzęt 2-DIN, jednak w tym standardzie najczęściej spotkamy bardziej zaawansowane odtwarzacze multimedialne.

Pierwszą propozycją w zestawieniu jest atrakcyjne cenowo radio samochodowe Sencor z gniazdem USB oraz slotem na karty pamięci SD:

Pamiętajmy, że nie warto wybierać wysokiej jakości radioodtwarzacza, jeśli zamierzamy dokupić do niego tanie głośniczki z bazaru. Nawet najdroższe radio nie zapewni dobrego jakościowo dźwięku przy takim zestawieniu.

Do dobrego radia samochodowego warto dokupić wysokiej jakości głośniki:

Na co zwrócić uwagę przy kupnie radia samochodowego?

Wybór radia, choć pozornie wydaje się prosty, wymaga dokładnego prześledzenia parametrów, takich jak:

  • moc - najważniejsze, aby radio było odpowiednio dopasowane do mocy głośników. Najlepiej by moc była trochę większa od mocy wyjściowej radia;
  • regulacja dźwięku - regulacja balansu, podbicia basów, czy korektor dźwięku polepszą jakość odtwarzanej muzyki;
  • zdejmowany panel - jeśli nie chcemy kusić złodzieja nowym radiem, wybierzmy model ze zdejmowanym panelem, który będziemy mogli schować przed zainteresowanymi;
  • RDS - przydatna funkcja wyświetlająca informacje o stacji lub aktualnie granym utworze;
  • łączność - aby odtwarzacz umożliwiał odtwarzanie muzyki z pendrive, telefonu lub mp3, poszukajmy modelu z portem USB, gniazdem AUX lub modułem Bluetooth.

Radio samochodowe do 500 zł

W tym przedziale cenowym można znaleźć wiele ciekawych radioodtwarzaczy. Jedną z ciekawszych propozycji jest dobrze wyposażone radio Sony DSX. Za wysoką jakość dźwięku w tym odtwarzaczu odpowiada wzmacniacz Dynamic Reality 2, który dzięki niższemu oporowi gwarantuje czysty i naturalny dźwięk. Łączność z urządzeniami multimedialnymi zapewnia Bluetooth, NFC oraz gniazdo USB. Radio dodatkowo posiada mikrofon umożliwiający sterowanie naszym smartfonem za pomocą Siri:

Radio Alpine CDE-192R to również ciekawa, 1 DIN-owa propozycja zapewniająca wysokiej jakości dźwięk. Poniższy radioodtwarzacz posiada USB, które posłuży do podłączenia pamięci masowej lub naładowania naszych urządzeń mobilnych. Dość ciekawą funkcją w odtwarzaczu jest funkcja Bass Engine pozwalająca na zaawansowaną regulację poziomu basu:

Radio samochodowe powyżej 500 zł

Najdroższą propozycją ze standardem 1 DIN-owych odtwarzaczy jest radio Pioneer DEH-X87. Urządzenie wspiera formaty MP3, WMA, WAV i FLAC. Dodatkowo umożliwia jednoczesne ładowanie i odtwarzanie muzyki z naszego smartfona. Muzykę będziemy mogli również odtwarzać z nośników CD-RW i CD-R:

Ostatnią propozycją godnego polecenia radia samochodowego jest multimedialny, 2 DIN-owy sprzęt pracujący na systemie Windows CE 6.0. Oprócz słuchania muzyki radio umożliwia oglądanie filmów lub telewizji za pomocą tunera DVB-T. Nasze pliki odtworzymy dzięki karcie SD, łączności Bluetooth lub gniazdom USB i AUX 3.5 mm minijack. Jest to zdecydowanie najbardziej multimedialna propozycja:

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.