11 nieznanych faktów na 25‑lecie Game Boya. Sonar, pierwsza kamera i FPS w trybie multi

25 lat temu zadebiutował GameBoy - przenośna konsola Nintendo. Game Boy okazał się gigantycznym sukcesem: podbił rynek, zdeklasował rywali i - licząc sprzedaż wszystkich wersji - znalazł ponad 200 mln użytkowników.

11 nieznanych faktów na 25-lecie Game Boya. Sonar, pierwsza kamera i FPS w trybie multi
Łukasz Michalik

Prekursor cyfrowej fotografii

Obecnie aparaty fotograficzne wpycha się do niemal każdego sprzętu elektronicznego. W latach 90 fotografia cyfrowa dopiero nieśmiało wchodziła na rynek, a jednym z prekursorów okazał się Game Boy. Nintendo opracowało dla niego moduł z kamerą oraz niewielką, przenośną drukarkę. Dzięki temu użytkownik konsoli mógł zrobić zdjęcie o rozdzielczości 256x224 pikseli i czterech odcieniach szarości i natychmiast je wydrukować.

A demonstration of the Gameboy Camera. Once the smallest digital camera!

Pierwszy na orbicie

Game Boy był pierwszą konsolą, która znalazła się na orbicie. W 1993 roku Aleksandr Sieriebrow zabrał z sobą na pokład stacji orbitalnej MIR Game Boya. Ze względu na ograniczenia dotyczące kosmicznego bagażu, mógł zabrać tylko jedną grę - jak nietrudno zgadnąć, wybór Rosjanina padł na Tetrisa.

Niezniszczalny

Game Boy należał do kategorii niezniszczalnej elektroniki. W czasach, gdy kosztujące średnią krajową telefony przestają działać po upadku ze stołu, warto wspomnieć o Game Boyu, który traił do Zatoki Perskiej wraz z amerykańskim żołnierzem, biorącym udział w operacji Pustynna Burza. Podczas ataku na amerykańskie koszary konsola został uszkodzona. Mimo stopienia znacznej części obudowy Game Boy nadal działa - jest jednym z eksponatów w nowojorskim Nintendo World Store.

Game

Prekursor sieciowych shooterów

W 1991 roku, na dwa lata przed pojawieniem się Dooma, użytkownicy Game Boya mogli zagrać w FPS-a w trybie multi. Gra Faceball 2000, dzięki dodatkowym przystawkom i okablowaniu, pozwalała na jednoczesną walkę do 16 graczy, korzystających z Game Boyów.

Faceball 2000 - Game Boy Gameplay

Usypia dzieci przed zabiegami

Wiele lat po zakończeniu produkcji Game Boy został wykorzystany jako element systemu o nazwie Pedisedate. Był to sprzęt do bezstresowego usypiania dzieci przed zabiegami medycznymi

Pedisedate

Mobilność przed wydajnością

Celem, przyświecającym twórcy Game Boya (Gunpei Yokoi) było stworzenie urządzenia, które użytkownik mógłby bez obaw mieć przy sobie w każdym miejscu. Sprzęt musiał być stosunkowo tani i energooszczędny. Kosztem ograniczeń sprzętowych osiągnięto te założenia - początkowo Game Boy kosztował około 90 dolarów (doskonalszy technicznie Atari Lynx niemal 200) i wytrzymywał na komplecie baterii AA niemal 30 godzin (Lynx nie więcej niż 3).

Pomagał wędkarzom

Game Boy móg także pełnić rolę przenośnego sonaru, pomagając wędkarzom zlokalizować podwodną zdobycz. Było to możliwe dzięki dołączanemu do konsoli modułowi o nazwie Game Boy Pocket Sonar

Obraz

Ma liczne rodzeństwo

Choć do popkultury przeszedł wizerunek pierwszego Game Boya z 1989 roku, to w kolejnych latach pojawiły się kolejne urządzenia sygnowane tą marką. Młodsze rodzeństwo Game Boya to modele Pocket (1996 r.), Light (1998 r.), Color (1998 r.), Advance (2001 r.), Advance SP (2003 r.) i Micro (2005 r.).

Muzykalny

Game Boy jest popularnym sprzętem wśród muzyków, reprezentujących gatunek chiptune - muzykę, graną za pomocą układów dźwiękowych różnych urządzeń.

Cold Static (LSDJ chiptune on Gameboy Light)

Był reklamowany jako sprzęt z trybem multiplayer

Niemal od samego początku Game Boy umożliwiał - dzięki przewodowemu połączeniu - rozgrywkę w trybie multi. Tę cechę konsoli podkreślała jedna z reklam, pokazująca Game Boya jako platformę do gry w Tetrisa (Tetris był dołączany do urządzeń, sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych).

GameBoy + Tetris commercial [1989]

Przełamał płciowe stereotypy

Przez długie lata większość graczy stanowili chłopcy. Samczą dominację w świecie gier przełamał dopiero Game Boy - był pierwszym urządzeniem, w którym podział użytkowników ze względu na płeć dawał dwie mniej więcej równe części. Dla porównania, dziewczyny stanowiły zaledwie 29 proc. użytkowników konsoli NES.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.