Gdzie ta gwiazda?! - znajdziesz na mapie nieba online
KIRA CZARCZYŃSKA • dawno temuKilkukrotnie już przy postach mówiących o ciekawych zjawiskach astronomicznych, pytaliście mnie, gdzie znajduje się omawiany gwiazdozbiór. Niestety, nie da się tego określić, ponieważ w różnych godzinach trzeba go szukać często w zupełnie innej części nieba. Można sobie jednak pomóc mapą online.
Możliwość łatwego przeszukiwania nieba w celu znalezienia interesującego nas gwiazdozbioru, zawdzięczamy serwisowi teleskopy.pl
Oczywiście — map nieba jest mnóstwo, większość jest znacznie bardziej dokładna i daje multum możliwości konfiguracji i naprawdę dokładnego wyszukiwania, ale do takich najprostszych obserwacji, o jakich tu piszę, mapa obrotowa jest całkowicie wystarczająca.
Znajdziecie ją pod adresem:
Zobacz również: Apache S009 RC - lądowanie na szklance
Chodzi nam w końcu o to, żeby móc szybko zlokalizować określony gwiazdozbiór — a nie o siedzenie i wklepywanie dziesiątek parametrów…
Jak działa obrotowa mapa nieba?
Za pomocą myszki, klikając w najbardziej zewnętrzną część mapy (tam, gdzie są nazwy miesięcy), możemy ją obracać względem części czarnej (tej z "wyciętym otworem"). Chodzi o to, żeby obrócić ją tak, aby aktualna data (czyli np. dzisiaj 25 kwietnia) znalazła się w tym samym miejscu, co godzina, która nas interesuje (na przykład 20.00).
Przykład — przybliżony wygląd nieba o godzinie 20.00 dnia 25 kwietnia:
Banalnie proste, prawda?
Jak pewnie zauważyliście, kierunki mapy są trochę inne, niż na tradycyjnych mapkach geograficznych. Jest to spowodowane tym prostym faktem, że niebo mamy nad głową, nie zaś pod stopami. Żeby więc prawidłowo skorzystać z mapy obrotowej, w zasadzie powinniśmy ją sobie umieścić nad głową, gwiazdozbiorami w dół.
Pamiętajmy, że granica 'wycięcia' oznacza horyzont. Gdy szukany obiekt znajdzie się blisko linii horyzontu na mapce, to znaczy, że jest nisko nad prawdziwym horyzontem; kiedy zaś znajdzie się w centrum 'otworu' to oznacza, że jest dokładnie nad naszą głową.
Łatwiej jest oczywiście obserwować to, co znajduje się dalej od horyzontu — zmniejsza się wtedy ryzyko, że dany gwiazdozbiór zostanie zasłoniony na przykład wysokimi budynkami czy drzewami.
Masz problem z używanie mapy?
Możesz skorzystać z szybkiego kursu jej obsługi — dostępny jest tutaj:
Oprócz dokładnego wyjaśnienia, jak używać obrotowej mapy nieba — są tam też przykłady i ćwiczenia do wykonania. Można więc szybko przećwiczyć, czy dobrze z niej korzystamy.
Powodzenia w obserwacjach!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze