15 zadziwiających zwierzęcych hybryd

Natura nie zna granic w miłości. Zwierzęta różnych gatunków często nie mają problemu z nawiązywaniem bliższych kontaktów. Nie zawsze są z tego młode, ale jeżeli już tak się zdarzy, to ich wygląd potrafi być bardzo interesujący.

(fot. curezone.com)
(fot. curezone.com)
Marek Maruszczak

Zwierzęce hybrydy 1Samiec lamparta + samica lwa = leopon

Wypadkowa pomiędzy dwoma gatunkami zwykle zachowuje głowę lwa, za to reszta ciała leopona przypomina lamparta.

(fot. karlshuker.blogspot.com)
(fot. karlshuker.blogspot.com)

Pierwsze wzmianki o tych hybrydach pochodzą z 1910 roku. Wtedy z inicjatywy niemieckich, indyjskich i japońskich ogrodów zoologicznych zaczęły powstawać leopony.

Zebra + inny koniowaty = zebroid

Zebroidy to ogólna nazwa wszystkich zwierząt powstałych w wyniku krzyżowania zebry z koniowatymi, a więc np. końmi i osłami. Poszczególne zwierzaki mają jednak również swoje oddzielne nazwy (zorse i zonkey).

(fot. paradoxoff.com)
(fot. paradoxoff.com)

Zwykle hybryda jest wynikiem połączenia genów samca zebry i klaczy, ale zdarzają się również odwrotne przypadki.

Niedźwiedź polarny + niedźwiedź grizzly = grolar bear

Znany również jako nanulak (w języku Inuitów niedźwiedź polarny to nanuk, a grizzly aklak). Na wolności grolara widziano podobno tylko jeden raz. W 2006 roku na terytorium Kanady zastrzelono hybrydę dwóch gatunków niedźwiedzia.

(fot. malct32.blogspot.com)
(fot. malct32.blogspot.com)

Gdyby myśliwy uśmiercił niedźwiedzia grizzly, musiałby zapłacić 1000 dolarów kanadyjskich grzywny i spędziłby rok w więzieniu. Okazało się jednak, że zwierzę ma długie szpony i krótki pysk niedźwiedzia grizzly, ale dzięki jasnemu, gęstemu futru bardziej przypomina niedźwiedzia polarnego.

Tyglewy zwykle dorastają maksymalnie do 180 cm długości i 140-180 kg wagi. Rzadko stają się tak duże jak ich rodzice. Hybrydy występują wyłącznie w niewoli, za ich powstanie poza rodzicami odpowiadają ludzie lub przypadek. Samice tyglewów zachowują płodność, podczas gdy poza jednym znanym przypadkiem samce nie mogą mieć potomstwa.

Żubr + krowa domowa = żubroń

Zwierzęce hybrydy 2Samiec tygrysa + samica lwa = tyglew (tigon)

Żubroń pojawił się na polskich ziemiach po raz pierwszy w 1847 roku za sprawą Leopolda Walickiego. Niedługo potem pojawiły się plany zastąpienia domowego bydła osobnikami tego nietypowego gatunku. Żubronie są silne i odporne na choroby. Samce ważą około 1200 kg, a samice 810 kg.

Największe ośrodki hodowlane znajdowały się w Łęknie (391 zwierząt) oraz Popielnie (121 zwierząt). Plany zakrojonej na szeroką skalę hodowli zostały ostatecznie porzucone w latach 80. ubiegłego stulecia. Przyczyną była zarówno mała efektywność Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR), jak i obawa przed zaburzeniem puli genowej żubrów.

Orka karłowata + delfin butlonosy = wolphin

Wolphiny powstają w wyniku intymnego spotkania samca orki karłowatej i samicy delfina butlonosa. Jedyne dwa egzemplarze żyjące w niewoli znajdują się w Sea Life Park na Hawajach.

(fot. hotspotshawaii.com)
(fot. hotspotshawaii.com)

Wymiarowo wolphiny plasują się pomiędzy orkami karłowatymi i delfinami butlonosymi, dochodząc do 270 kg wagi i 3 metrów długości. Co ciekawe, to samo dotyczy ich zębów (44).

Zwierzęce hybrydy 3Samiec lwa + samica tygrysa = lygrys (liger)

Lygrysy to największe koty na świecie. Podobnie jak tyglewy nie występują jednak w warunkach naturalnych. Pierwsze wzmianki o wielkich kotach pochodzą z XIX wieku z Azji.

(fot. felixfinance.com)
(fot. felixfinance.com)

Poza wymiarami lygrysy są dość podobne do tyglewów. Zwierzęta lubią pływać, a samce nie są płodne w przeciwieństwie do samic.

Lama + dromader = cama

To kolejna hybryda, która powstała w niewoli. W tym jednak przypadku przeszkodą były nie tylko inne obszary występowania i zwyczajów, ale również wymiary.

(fot. leisure.ezinemark.com)
(fot. leisure.ezinemark.com)

Lama jest sześciokrotnie lżejsza od dromadera, więc konieczne było przeprowadzenie sztucznego zapłodnienia, którego dokonali naukowcy z Ośrodka Naukowo-Badawczego Reprodukcji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po co? Aby zbadać, jak wiele wspólnego mają te dwa gatunki.

Puma + lampart = pumapard

Hybrydę pumy i lamparta stworzył w XIX wieku Carl Hagenbeck. Pumapardy przejawiają tendencję do karłowatości i nie osiągają wymiarów rodziców. Zwykle są mniej więcej o połowę mniejsze niż lamparty i pumy.

(fot. Rare Rupert)
(fot. Rare Rupert)

Choć hybrydy dzikich zwierząt mogą wydawać się fascynujące i na przełomie XIX i XX wieku stanowiły najwyraźniej ostatni krzyk mody, to stowarzyszenia ekologów i obrońców praw zwierząt zwalczają ich hodowlę. Dotyczy to w szczególności hybryd gatunków zagrożonych wymarciem. Poza marnowaniem genów, które mogłyby zostać przeznaczone do przedłużenia istnienia danego gatunku, również miejsca w klatkach, na wybiegach, jedzenie i opieka są w dzisiejszych czasach towarem deficytowym.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.