Nie tylko Google. Najlepsze alternatywne wyszukiwarki w Sieci [TOP 13]

Google Classic (Fot. Flickr/dullhunk/Lic. CC by)

Google Classic (Fot. Flickr/dullhunk/Lic. CC by)

Dla wielu internautów synonimem słowa „wyszukiwarka” jest Google. Czy słusznie?  W Sieci jest mnóstwo innych tego rodzaju serwisów. Z których warto korzystać?

Bing

Bing

Wyszukiwarka Microsoftu została uruchomiona w czerwcu 2009 r., zastępując projekty Windows Live Search i MSN Search. Jej charakterystyczną cechą są duże, przyciągające uwagę zdjęcia, stanowiące tło wyszukiwarki.

Poza standardowymi linkami Bing wyświetla również gotowe odpowiedzi na pytania z wielu dziedzin, takich jak sport, pogoda czy kursy akcji. W chwili wprowadzenia na rynek nowością, którą oferował Bing, był podgląd multimediów, co umożliwiało między innymi odtwarzanie filmów bezpośrednio z wyszukiwarki.

Yahoo! Search

Yahoo! Search

Wyszukiwarka jednego z najbardziej znanych portali ma dość burzliwą historię. Początkowo, jeszcze w latach 90., oparta była na silniku Inktomi. Następnie Yahoo!, wówczas jedna z największych firm internetowych, podpisał umowę z obiecującą, zyskującą popularność wyszukiwarką Google.

Współpraca z Google'em zakończyła się w 2004 r., a obecnie obie firmy walczą ze sobą o udział w różnych branżach sieciowego rynku. Od 2009 r. Yahoo! nie rozwija własnej wyszukiwarki – obecnie zapytania kierowane do Yahoo! Search obsługuje Bing.

Exalead

Exalead

Zobacz również: Czy e-sport to sport

Aplikacja jest dziełem francuskiego zespołu, tworzącego wcześniej Altavistę – najpopularniejszą wyszukiwarkę z epoki przed dominacją Google'a. Rozwijana od 2000 r. i publicznie dostępna wyszukiwarka jest częścią większego pakietu.

Skierowane do dużych firm oprogramowanie Exalead pozwala na analizowanie i indeksowanie informacji. Efekty działania wyszukiwarki wzbogacone są o dane statystyczne, wykresy i dodatkowe informacje.

Gigablast

Gigablast

Niszowa, rozwijana od początku wieku aplikacja. Trafność wyników pozostawia wiele do życzenia. W rankingu znalazła się jednak z innego powodu – jak deklarują jej twórcy, 90% energii potrzebnej do działania wyszukiwarki pochodzi ze źródeł odnawialnych :).

A9

A9

A9 to wyspecjalizowana wyszukiwarka dedykowana branży e-commerce. Jej głównym zadaniem jest odnajdywanie produktów w sklepach internetowych. A9 odpowiada między innymi za obsługę zapytań w serwisie Amazon.

Poza wyszukiwaniem towarów A9 umożliwia również znalezienie określonej frazy w zawartości oferowanych przez Amazon książek.

hakia

hakia

Uruchomiony w 2004 r. serwis miał w założeniu twórców i inwestorów zapewnić przełom na rynku wyszukiwarek. Hakia miała być wyszukiwarką semantyczną, w której pytania można było zadawać w języku naturalnym.

W połowie mijającej dekady znaczącym inwestorem tej wyszukiwarki został polski Prokom, co odbiło się szerokim echem w naszej części Sieci.

Niestety, zapowiadany przełom do tej pory nie nastąpił, a jakość wyszukiwania pozostawia sporo do życzenia. Wygląda na to, że hakia pozostanie jedynie ciekawym pomysłem, bez szans na zdobycie znaczącego udziału w rynku.

Yandex

Yandex

Choć Google dominuje w światowych statystykach, istnieją kraje, w którym król wyszukiwarek bez powodzenia walczy z lokalną konkurencją. Zwycięsko z walki z Google'em wyszedł rosyjski Yandex – wyszukiwarka, która zdominowała rosyjskojęzyczną część Sieci.

Twórca i formalny właściciel (w rzeczywistości poprzez zależny bank serwis kontrolują rosyjskie władze) wyszukiwarki i serwisu o tej samej nazwie podkreśla, że w Rosji języki obce zna jedynie 10% mieszkańców. Zdaniem twórcy Yandeksu pozostała część nie musi się ich uczyć, nie potrzebuje bowiem informacji w języku innym niż rosyjski.

Yandex dominuje również na Ukrainie, a o skali działania wyszukiwarki może świadczyć ekspansja jej właściciela - spółka Yandex przejęła popularny komunikator ICQ oraz serwis blogowy LiveJournal.

Baidu

Baidu

Wyszukiwarka, choć mało znana poza macierzystym krajem, może liczyć na kilkaset milionów chińskich internautów. Ze względu na cenzurowanie wyników wyszukiwania i kontrolowanie Sieci przez władze z chińskiego rynku wycofał się jej główny konkurent — Google.

Trudno jednak stwierdzić, czy powodem rezygnacji giganta z Mountain Wiev była rzeczywiście cenzura – przez kilka lat Google zgodnie współpracował z władzami Chin. Prawdziwą przyczyną mogła być zbyt silna konkurencja ze strony Baidu i brak perspektyw na zdobycie dominującej pozycji w Chinach.

Poza Państwem Środka Baidu usiłuje zaistnieć również na rynku japońskim. Oprócz typowych funkcji Baidu oferuje również wyszukiwarkę multimediów oraz społecznościowy portal edukacyjny.

Technorati

Technorati

Swoją niszę na rynku znalazło Technorati - wyszukiwarka indeksująca blogi. Poza przeszukiwaniem blogosfery serwis przygotowuje cenione i często cytowane raporty ze świata Web 2.0.

BlogScope

BlogScope

Wyszukiwanie treści blogów oferuje również BlogScope. Poza wynikami wyszukiwania serwis zapewnia liczne wykresy i wizualizacje, pozwalające na szybkie zdobycie potrzebnych informacji o blogosferze.

Picsearch

Picsearch

Ciekawą propozycją jest Picsearch – szwedzka wyszukiwarka, specjalizująca się w znajdywaniu wszelkiego rodzaju obrazów i zdjęć. Funkcja dostępna dla wszystkich użytkowników Sieci to tylko część rozbudowanej wyszukiwarki, indeksującej multimedia dla dużych serwisów internetowych.

123people

123people

Wśród internautów obawiających się naruszeń prywatności w Sieci wiele kontrowersji budzi 123people – wyszukiwarka wyspecjalizowana w znajdywaniu osób. Tworząc wyniki, 123people sprawdza tzw. deep Web, czyli dynamiczną zawartość Internetu – serwisy społecznościowe, blogi czy fora.

W rezultacie działania wyszukiwarki powstaje dość szczegółowy profil poszukiwanej osoby, uwzględniający zdjęcia, numery telefonów, adresy i listę potencjalnych znajomych.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha

Ta nowa, uruchomiona w 2009 r., aplikacja pozwala na zadawanie pytań w języku naturalnym. Efektem działania wyszukiwarki nie jest jednak lista linków, ale raport zawierający usystematyzowane informacje, grafiki i wykresy.

Wolfram Alpha sprawdza się zwłaszcza w odpowiedzi na pytania z szeroko rozumianej dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym