Kamera do patrzenia przez ściany i bluzki

Według badaczy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Missouri technologia prześwietlania obiektów - znana z niesławnych skanerów na lotniskach - może znaleźć niedługo zastosowanie w urządzeniach przenośnych. Macie ochotę zajrzeć komuś pod bluzkę?

Kamera do patrzenia przez ściany i bluzki
Szymon Adamus

Według badaczy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Missouri technologia prześwietlania obiektów - znana z niesławnych skanerów na lotniskach - może znaleźć niedługo zastosowanie w urządzeniach przenośnych. Macie ochotę zajrzeć komuś pod bluzkę?

Badania prowadzi doktor Reza Zoughi, który ma na swoim koncie opatentowaną technologię zaglądania we wnętrze materiałów w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu mikrofal.

[cytat]W niezbyt odległej przyszłości technologia może zostać zmodyfikowana w taki sposób, by spełniała podstawowe potrzeby. Mogłaby być wykorzystana na przykład do sprawdzania usterek w izolacji cieplnej statków kosmicznych, poszycia szczelnych baz kosmicznych czy wytrzymałości betonowej konstrukcji mostów.[/cytat]

Technologia przydałaby się też w medycynie. Za jej pomocą można by teoretycznie badać raka czy poważne oparzenia. O wykorzystaniu w bezpieczeństwie narodowym nie trzeba wspominać. Wykrywanie ukrytej broni czy narkotyków stałoby się o wiele łatwiejsze z kamerą przenikającą materię.

Obecnie system jest w stanie wygenerować 30 obrazów na sekundę. W odróżnieniu od promieni rentgenowskich fale mikrofalowe są bezpieczniejsze i wymagają mniej energii. Bateria wielkości tych z laptopów pozwoliłaby na pracę urządzenia przez ok. 7 godzin.

Missouri S&T Handheld Camera Demonstration

Plany stworzenia mobilnej kamery zrodziły się już w 1998 roku. Pierwszy prototyp powstał w roku 2007. Obecnie twórcy pracują nad wersją w pełni mobilną, w której obiekt nie musiałby być stawiany pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem sygnału.

[cytat] W dalszej części badań planujemy stworzyć kamerę reprodukującą w czasie rzeczywistym obraz 3D lub holograficzny.[/cytat]

W ubiegłym roku badacze zgłosili patent na swój wynalazek. Prace trwają.

Czy za kilka lat będziemy mogli filmować nawet przez ściany?

Źródło: MST

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.