Podniebne więzienie, lepsze niż Alcatraz!
ARTUR STARZYK • dawno temu
Czy mamy jakiś problem z zakładami penitencjarnymi? Owszem, większość z nich jest przeludniona. Dodatkowo, nie spełniają one norm przestrzeganych w innych krajach Europy. Jakie jest wiec rozwiązanie? Budowa nowych więzień spełniających określone kryteria. Nie ma miejsca na budowę? Nic nie szkodzi, powstał właśnie nowy koncept wiezienia zawieszonego w chmurach!
Jeżeli iść do więzienia, to tylko do takiego
Oczywiście, to nie nasi politycy wpadli na tak genialny pomysł, a trójka studentów z Malezji która wygrała konkurs magazynu Evlvo na najlepszy projekt wieżowca. Panowie Chow Khoon Toong, Ong Tien Yee oraz Beh Ssi Cze zaproponowali przeniesienie osadzonych w przestworza.
Każde wiezienie potrzebuje jakiejś bariery oddzielających skazanych od reszty świata. Zazwyczaj jest to gruby mur z drutem kolczastym u nasady. Najsłynniejszym wiezieniem było chyba Alcatraz, które wykorzystywało wodę wokół wyspy jako naturalną barierę dla „ochrony” placówki. Projekt malezyjski również zakłada skorzystanie z naturalnej bariery, jaką jest wysokość.
Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer
Zawieszone na kilku słupach wiezienie, skutecznie „wybiłoby” z głowy wszelkie pomysły o ucieczce. Wysokość (nie podano dokładnie jaka) na pewno odstraszyłyby również osoby chcące przebić się do skazanych z zewnątrz. Wszelkie próby „odbicia” lub przekazywania ważnych informacji nie miałby szans na powodzenie.
Projektanci założyli również, że strażnicy, niezbędny sprzęt i sami więźniowie przybywaliby do wiezienia za pomocą specjalnych kapsuł przypominających nieco windy. Przy czym transportowe kapsuły byłby znacznie wolniejsze od uzbrojonych kapsuł strażników nadzorujących proces transportu więźniów.
Antywłamaniowa mata – lep na złodziei
Koncepcja całkiem fajna, ale czy rzeczywiście takie placówki mogą powstać w niedługim czasie? Szczerze w to wątpię, można jednak śmiało powiedzieć, że pomysł idealnie nadaje się do nowego filmu z pogranicza science fiction.
Źródło: Gizmodo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze