Rower zaprojektowany przez inżynierów F1 kosztuje 42 000 dolarów

Łatwo można było przewidzieć, że kiedy zespół inżynierów z Formuły 1 weźmie się za projektowanie roweru powstanie imponująca maszyna. Factor 001, jest najprawdopodobniej najbardziej zaawansowanym technologicznie rowerem na świecie.

Rower zaprojektowany przez inżynierów F1 kosztuje 42 000 dolarów
Marek Maruszczak

Łatwo można było przewidzieć, że kiedy zespół inżynierów z Formuły 1 weźmie się za projektowanie roweru powstanie imponująca maszyna. Factor 001, jest najprawdopodobniej najbardziej zaawansowanym technologicznie rowerem na świecie.

Niestety, za to co najlepsze trzeba słono zapłacić. 42 000 to cena, która wyklucza z grona kupujących zwykłych miłośników kolarstwa. Nie do nich jednak skierowany jest projekt.

Factor 001 skonstruowany przez specjalistów z BERU f1systems, jest przeznaczony dla zawodowych kolarzy oraz ich trenerów. Ma poprawić nie tylko komfort i ergonomię jazdy, ale też dostarczyć wszystkich niezbędnych danych potrzebnych do personalizowania treningu kolarskiego.

Jednoślad wyposażono w znaną elektroniczną przerzutkę Shimano Di2. Przewaga tego rozwiązania nad tradycyjnym to między innymi prędkość zmiany przełożeń. Biegi przeskakują dosłownie w ułamku sekundy.

Ramę roweru wykonano z włókna węglowego. Umieszczono w niej sensory obciążenia, okablowanie elektronicznych części, baterię oraz wszystkie przewody hamulcowe.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/02/factor001_2.jpg)

Zintegrowany komputer pozwala na przetworzenie danych na temat zarówno kolarza jak i jego otoczenia. Da się zmierzyć praktycznie wszystko. Od temperatury skóry po indywidualny nacisk każdej nogi. Wszystkie informacje można na bieżąco wyświetlać na ekranie wmontowanym w kierownicę.

Rower trafi do wybranych kolarzy już w kwietniu. Wtedy też najprawdopodobniej będziemy mieli pierwsze nagrania Faktora 001 w akcji.

Źródło: Oh! Gizmo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.