Co może być gorsze niż więzienie? Technologie przyszłości [Black Mirror]

Co może być gorsze niż więzienie? Technologie przyszłości [Black Mirror]02.03.2013 16:00
Co może być gorsze niż więzienie? Technologie przyszłości [Black Mirror]
Piotr Gnyp

Kobieta za swoje winy zostaje skazana na czyszczenie pamięci i udział doprowadzającym do swoistego katharsis, przypominającym jej o zbrodniach show. Czy tak będziemy w przyszłości karać ludzi, zamiast wysyłać ich za kratki?

Kobieta za swoje winy zostaje skazana na czyszczenie pamięci i udział doprowadzającym do swoistego katharsis, przypominającym jej o zbrodniach show. Czy tak będziemy w przyszłości karać ludzi, zamiast wysyłać ich za kratki?

Wyrównanie win

O "Wariantach Eichmanna" przypomniałem sobie niedawno. W opowiadaniu z 1993 roku Alianci wygrywają z Niemcami dzięki atakowi atomowemu, zaś nazistowskich zbrodniarzy karze się według zasady "oko za oko". Mordowane są... ich kolejne klony.

390143580733590362

W głowie zostaje pytanie: czy zabicie iluś kopii człowieka wyrówna jego winy? Zwłaszcza, że klony nic nie pamiętają, nie podejmowały decyzji, nie czują się odpowiedzialne za akcje swojego oryginału. I ogólnie o powtarzalności kary.

Z nieco podobną sytuacją mamy do czynienia w drugim sezonie serialu "Black Mirror".  Dochodzi do sytuacji opisanej na samym wstępie, kobiecie wciąż czyszczona jest pamięć. Ona sama publicznie poddawana jest karze. Mnie to nie przekonuje. Ludzie są zbyt leniwi, żeby odstawiać takie show dla każdego przestępcy. A poszukiwanie tego najgorszego, by wrzucić go do publicznie dostępnego piekła mogłoby mieć niepożądane reperkusje. Nikt nie potrzebuje aż tak silnych symboli.

Przeżycie koszmaru

Kto powiedział, że wynalazki służące póki co głownie rozrywce nie mogą zostać zaadoptowane przez system penitencjarny?

Black Mirror | White Bear Trailer

Uwięzione we własnych niekończących się personalnych koszmarach umysły, podzielone na wersje i poddane różnym bodźcom. Przeżycie koszmaru jako sposób na zmianę i odkupienie win. W innym przypadku kopia jest kasowana, zmieniane są warunki i wszystko puszczane od nowa.

Brzmi jak scenariusz jednego z odcinków "Black Mirror"?

Artykuł ukazał się pierwotnie na blogu Zniekształcenie Poznawcze.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)