Co za głupota! Polacy wrzucają na Instagram zdjęcia dokumentów i kart płatniczych

Polacy uwielbiają Instagram i zachowują się na nim beztrosko jak dzieci. Wystarczy kilkanaście minut, żeby znaleźć mnóstwo dokumentów z niezamazanymi danymi, czasem w zestawie z kartami płatniczymi. Nastolatki chwalą się w ten sposób, że właśnie wchodzą w dorosłość.

Karta płatnicza

Karta płatnicza (Flickr/ Fosforix/Lic. CC by-nd)

Polacy pokochali Instagram. Niektórzy z nas [url=https://gadzetomania.pl/2985,12-polakow-ktorych-warto-sledzic-na-instagramie ]robią świetne zdjęcia[/url], ogromna większość robi zdjęcia, które ani nie są dobre, ani nikomu na nic potrzebne. Pokazujemy światu swoje psy, mieszkania, meble, ciuchy, to, co mamy na stole, a czasem i pod stołem. Zazwyczaj nikt tego i tak nie ogląda, więc nie ma znaczenia, co wrzucamy.

Nie masz czym się pochwalić, pokaż światu swój dowód

Gorzej, jeśli wrzucimy zdjęcie zawierające dane, których ujawnienie może być dla nas potencjalnie niebezpieczne, i jeszcze odpowiednio je otagujemy, żeby ułatwić zadanie przestępcom. Wielu Polaków tak właśnie robi. [url=http://niebezpiecznik.pl/post/instagram-pelen-zdjec-dowodow-praw-jazdy-i-kart-platniczych-polakow/ ]Niebezpiecznikowi zajęło kilkanaście minut[/url] znalezienie na Instagramie mnóstwa zdjęć praw jazdy, dowodów osobistych, paszportów, legitymacji szkolnych, a nawet… kart płatniczych.

Bardzo rzadko ich właściciele zamazują dane, zwykle widać wszystko: numery dokumentów, imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, imiona rodziców itd. Nastolatki prezentują je zazwyczaj po to, żeby pochwalić się, że właśnie stały się dorosłe. Wrzucają więc hurtowo dowody osobiste, prawa jazdy, karty płatnicze. Nie myślą, że ktoś może wykorzystać ich beztroskę i na przykład zrobić sobie zakupy na ich koszt.

Wasze dane może zobaczyć każdy. Każdy!

Niebezpiecznik pokazał, jak łatwo dostępne są dane, których żaden rozsądny człowiek nie poda w Internecie. Wystarczy wklepać odpowiedni tag i wyskakują dokumenty. Mało kto w ogóle zagląda do ustawień prywatności, mało kto włącza na Instagramie tryb prywatny. A można to zrobić – dokładnie tak jak na Twitterze można zamknąć swój profil na kłódkę, tak aby jego zawartość była widoczna tylko dla tych, którym pozwolimy ją oglądać.

Dbanie o prywatność zdecydowanie jednak przegrywa z zamiłowaniem do ekshibicjonizmu. Jeśli uważamy, że mamy coś do powiedzenia, albo jeśli poświęcamy minutę na zrobienie zdjęcia, chcemy, żeby cały świat zobaczył i docenił nasz wysiłek. W efekcie w Sieci jest mnóstwo rzeczy, które znaleźć się tam nie powinny.

Dowód osobisty w zestawie z numerem karty płatniczej to zdecydowanie coś, co znaleźć się w Internecie nie powinno. Tylko ilu z nas jeszcze o tym nie wie?

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Ciężko być fanem cyfrowej dystrybucji Smartfon jak desktop. Chciałbyś samodzielnie złożyć swój telefon? Jest taka firma, w której wszyscy chcieliby pracować. Nie, wcale nie Google! 8 cali, KitKat i nie jest to Nexus! Ponad sto tysięcy Polaków ogląda „piracką telewizję”. Bo legalnej alternatywy nie ma Oglądasz RedTube? Uważaj, prawnicy już polują Anatomia plotki, czyli fakty kontra media. Dotacje na krowy z FarmVille? To bzdura! Jak długo wytrzymasz bez smartfona? Niedługo. Bardzo niedługo Nie będziesz Leonardem da Vinci! Polska maska NeuroOn okiem krytyka Przyszłość mediów: upadek czy wzlot? Radujący drążek [Bajty z brodą] 5 rzeczy, za które pokochałem małe tablety 10 rzeczy, które zmieniłbym w nadchodzącym iOS 8. Masz dość odpowiadania na Facebooku? Robot Google’a odpowie za Ciebie! Zmartwychwstanie druku? "Newsweek" wraca w wersji papierowej Test: słuchawki AE2w Bose Smartfon - multimedialne centrum rozrywki w rękach dziecka 5 najważniejszych elektronicznych rodziców Różdżka nie tylko magiczna Lepszy niż telewizor Czy potrzebna nam nowa generacja konsol, które już na starcie są przestarzałe? Cyberparenting: dzieciaki i nowe technologie na Gadżetomanii