40 lat temu, 10latek pomógł w misji Apollo 11

Zastanawiacie się, co 10latek może zrobić, aby pomóc misji kosmicznej, nad której bezpieczeństwem czuwa sztab doskonale wyszkolonych i opłaconych ludzi? Okazuje się, że nawet najmniejsza pomoc mogła zaważyć na losach całej księżycowej wyprawy.

40 lat temu, 10latek pomógł w misji Apollo 11
Marek Maruszczak

21.07.2009 | aktual.: 14.03.2022 12:07

Zastanawiacie się, co 10latek może zrobić, aby pomóc misji kosmicznej, nad której bezpieczeństwem czuwa sztab doskonale wyszkolonych i opłaconych ludzi? Okazuje się, że nawet najmniejsza pomoc mogła zaważyć na losach całej księżycowej wyprawy.

23 lipca o 10 w nocy, kiedy astronauci wracali na ziemię, Greg Force przebywał w domu razem z trójką swoich braci. Jego ojciec - Charles Force pracował wtedy jako kierownik stacji namierzania NASA w Guam.

Obraz

Kluczową rolę w zapewnieniu bezpiecznego powrotu astronautom miała potężna antena, dzięki której załoga stacji porozumiewała się z astronautami. Niestety urządzenie uległo awarii.

Aby wymienić uszkodzone łożysko, trzeba by było rozmontować całą antenę, a na to nie było niestety czasu. Charles Force uznał, że dodatkowa porcja smaru mogłaby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie uszkodzonego elementu. Niestety nikt z załogi stacji nie miał wystarczająco małych rąk, aby wprowadzić smarowidło przez 6,5centymetrowy otwór w obudowie anteny.

Tutaj do akcji wkroczył Greg. Ojciec poprosił syna o pomoc, a dziecko z łatwością dokonało tego, czego nie mógł zrobić żaden z pracowników stacji.

Obraz

Czynność - choć prosta - umożliwiła komunikację z astronautami i mogła zaważyć nad powodzeniem całej misji powrotnej.

Sprawdza się „staropolskie” porzekadło. Mężczyzna potrzebuje dwóch narzędzi - taśmy klejącej i WD-40. Co się rusza, a nie powinno - skleić taśmą, a co się nie rusza, a powinno - spryskać WD-40. Nawet jeżeli mamy do czynienia z tak ”kosmicznymi technologiami”.

Źródło: CNN

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.