Jak utrzymać motywację do zdrowego trybu życia

Cały dzień przed komputerem, w klimatyzowanym pomieszczeniu, z hamburgerem na lunch i frytkami na kolację, zwieńczony zbyt krótkim snem i polany sporą ilością korporacyjnego sosu, którego dwa główne składniki to stres i frustracja - rzeczywiście, nie żyjemy zdrowo. Kira ma rację - czas o siebie zadbać. Ale jak skoro próbowaliśmy już tyle razy i zawsze po kilku dnia zapału na gotowanie w parowarze, wchodziliśmy do baru fast -food na szybkie co nieco, a po tygodniu porannych brzuszków nagle zaczęliśmy wstawać zbyt późno aby zdążyć?
Kluczem w prowadzeniu zdrowego trybu życia nie jest wybór metody czy elementów które chcemy zintrojektować i włączyć do codziennego planu dnia, ale utrzymanie owegoż planu. Innymi słowy -jak utrzymać motywację do zdrowego trybu życia?

Wsparcie

Posiadanie wsparcia jest połową sukcesu. Oczywiście nie wsparcia biernego, czyli przyjaciółki która objadając się frytkami zapyta raz na czas czy nasza sałatka nadal nam smakuje, ale wsparcia aktywnego, czyli osoby która rozpocznie nowy, zdrowy etap swego życia razem z nami.
Jeśli z kimś mieszkamy — sprawa jest najprostsza- angażujemy w zdrowe nawyki męża, partnera, sublokatorkę. Jeśli partner odmawia, bądź jesteśmy singlami, czas znaleźć osobę towarzyszącą, która będzie z nami próbować ekożywności czy zapisze się na fitness czy taniec brzucha.

Śledzenie postępów

Dobrą motywacją jest świadomość że to co robimy ma sens i odnosi efekt. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na ulepszenie naszego życia ze względu na chęć zrzucenia kilku kilogramów, to notujmy efekty diety — one będą motywacją. Podobnie można opisywać stan skóry, włosów, paznokci czy ogólnego samopoczucia — tak aby widzieć progres.
Śledzenie postępów nie może też odbywać się w zbyt krótkim okresie czasu — codzienne stawanie na wadze raczej nas zdemotywuje niż pomoże.

Praca nad nawykiem

Kilka dni temu pisałam o tym, jak pozbyć się złych nawyków. Naszą decyzję, do prowadzenia zdrowego trybu życia, również warto oprzeć o czynności nawykowe — tym razem będą to jednak dobre nawyki. Aby coś mogło nawykiem się stać, trzeba połączyć czynność z określoną porą lub określonym kontekstem. A przy okazji, tworzenie nowego nawyku może być substytutem złego nawyku. Przykładowo -zamiast wypijać na pusty żołądek na czczo filiżankę kawy, można pójść na 15 minutowy jogging. Pobudzi tak samo, a będzie zdrowiej i fit. Po jakimś czasie, poranne bieganie stanie się nawykiem, który zastąpił małą czarną.

Kara

Zobacz również: Wieczór Premier - 3D Mapping w Warszawie

Wobec niektórych osób, najlepsze efekty osiąga nie motywacja pozytywna (nagroda) lecz negatywna (kara). Ustalenie listy kar w zamian za niewykonanie czegoś z naszej zdrowej listy również może być niezłą motywacją. Aby nie oszukiwać, najlepiej taką listę kar przekazać zaufanej osobie, która będzie pilnowała tego, czy trzymamy się założeń.
Kara musi być awersyjna, czyli dla nas nieprzyjemna i dostosowana do poziomu przewinienia. Przykładowo, karą dla mnie za niewykonanie 20 brzuszków mogło by być odkurzanie. Wolałabym bowiem zrobić nawet 100 brzuszków niż odkurzać. Z drugie strony, za mała byłaby to kara by mnie zmusić do joggingu o 6 rano.

Nowości dietetyczno - sportowe

Dla części osób, utrzymanie motywacji jest trudne, gdyż szybko nudzą się wprowadzanymi zmianami. Rozwiązaniem w tym zakresie mogłyby być częste zmiany nowych, prozdrowotnych elementów życia. Przykładowo — zapisujemy się na aquarobic. Po dwóch tygodniach, kiedy przestaje nam się chcieć moczyć w wodzie do rytmu muzyki, przenosimy się na ?step lądowy", potem na siłownię, squasha, lekcje salsy, rowerki spiningowe, kendo…i tak dalej.

Źródło: dumblittleman.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać