5 najlepszych antywirusów

Jedną z pierwszych aplikacji, która powinna zawsze znaleźć się w naszym systemie operacyjnym jest program antywirusowy. Ciężko wyobrazić sobie teraz, aby korzystać z komputera i Internetu nie mając odpowiedniego zabezpieczenia. Wybór aplikacji przeznaczonych dla ochrony naszego systemu jest całkiem spory - przyjrzyjmy się najciekawszym propozycjom.

fot.: delamagente.wordpress.com
fot.: delamagente.wordpress.com
Paweł Cebula

Jedną z pierwszych aplikacji, która powinna zawsze znaleźć się w naszym systemie operacyjnym jest program antywirusowy. Ciężko wyobrazić sobie teraz, aby korzystać z komputera i Internetu nie mając odpowiedniego zabezpieczenia. Wybór aplikacji przeznaczonych dla ochrony naszego systemu jest całkiem spory - przyjrzyjmy się najciekawszym propozycjom.

Wybór odpowiedniego antywirusa nie jest rzeczą prostą - szczególnie, gdy dysponujemy bardzo ograniczonym budżetem i nie jesteśmy gotowi na wydanie kilkuset złotych w celu zastosowania kompletnej ochrony naszego systemu. Nietrudno jednak znaleźć kilka naprawdę interesujących programów, które zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/12/avast.PNG)

Jest to jeden z najchętniej wybieranych przez użytkowników darmowy program antywirusowy. Dostępne są wersje przeznaczone dla systemów Windows, jak i Linux. Avasta jest darmowy, ale wyłącznie w sytuacji niekomercyjnego i domowego użycia - jeżeli nie możesz spełnić tych warunków, to powinieneś zakupić wersje Premium, której koszt to niecałe 160 zł za rok.

Sam antywirus należy do skutecznych, zapewniając należytą ochronę. Wiele zależy od tego, jak skonfigurujemy go i czy będziemy dbać o jak najczęstsze instalowanie aktualizacji bazy wirusów, a także samego programu. Zdecydowanym atutem Avasta jest możliwość ochrony różnych elementów systemu jak komunikatory, programy pocztowe, aplikacje P2P.

Avast nie jest pozbawiony wad. Jedną z najpoważniejszych - moim zdaniem - jest bardzo duża zasobożerność. Dość charakterystyczne jest spowolnienie systemu w trakcie uruchamiania - wszystko dlatego, że to właśnie wtedy są pobierane i instalowane aktualizacje.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/12/avira.png)

Raczej mało znany program antywirusowy. Podobnie jak inne aplikacje dostępna jest w darmowej wersji, która charakteryzuje się tym, że jest nieco bardziej okrojona. Oferuje jednak skuteczną ochronę przed różnego rodzaju malwarem, a także możliwość skanowania dysków w poszukiwaniu zagrożeń.

Co ciekawe, Avira oferuje również specjalne Live CD z Linuksem, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie systemu, który mógł ulec uszkodzeniu na skutek działania jakiejś złośliwej aplikacji. Trzeba przyznać, że jest to ciekawa opcja dla osób, którym udało się dość skutecznie doprowadzić system do takiego, a nie innego stanu.

Odnośnie możliwości - nie jest najgorzej, ale ewidentnie daje się odczuć, że jest to mocno okrojona wersja normalnego płatnego antywirusa (którego koszt to 30$ za rok). Znajdziemy tutaj wyłącznie podstawowe możliwości konfiguracji i najważniejsze elementy chroniące nasz system.

fot. raymond.cc
fot. raymond.cc

Tym razem mamy do czynienia z produktem samego Microsoftu. Firma ta raczej nie ma zbyt dużego doświadczenia w tworzeniu wysoko wyspecjalizowanych aplikacji, które można by określić mianem programu antywirusowego. Tak czy inaczej, MSE ma być (lepszym) następcą usług Windows Live OneCare i Windows Defender.

Przed czym ochroni nas ta aplikacja? Właściwie przed wszystkimi zagrożeniami takimi jak: wirusy, malware, adware i spyware. Microsoft Security Essentials jest darmowy dla wszystkich użytkowników systemów Windows. Problem w tym, że tak naprawdę mało kto słyszał o nim. Prawdopodobnie nie bez znaczenia jest również to, że użytkownicy wolą powierzyć swoje bezpieczeństwo firmom, który zajmują się tworzeniem specjalistycznych aplikacji.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/12/avg.png)

Tego programu nie muszę nikomu przedstawiać. Sytuacja w przypadku AVG jest identyczna jak z Avira - od razu po uruchomieniu widzimy, że to darmowa - i ograniczona względem płatnej - wersja programu antywirusowego. Nie jest jednak najgorzej, bo otrzymujemy to, co na pewno nam się przyda.

AVG pomoże nam trzymać złośliwe aplikacje, wirusy i inne ustrojstwa z dala od komputera. Podobnie jak w przypadku pozostałych aplikacji powinniśmy skrupulatnie wykorzystać możliwe opcje konfiguracji i dbać o regularne dokonywanie aktualizacji bazy wirusów, a także skanowanie systemu.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/12/NOD32.png)

Na sam koniec - mój zdecydowany faworyt pod wieloma względami. NOD32 jest niemal antywirusem idealnym - niemal, bo czynnikiem, który można sklasyfikować jako wada jest cena (ok. 150 zł). Jeżeli jednak dysponujecie taką kwotą i bezpieczeństwo jest dla Was priorytetem, to nie ma się nad czym zastanawiać.

NOD32 to jeden z tych antywirusów, który instalujemy w systemie, konfigurujemy i? zapominamy o nim. Antywirus ten w bardzo niewielkim stopniu obciąża nasz komputer - praktycznie nie jesteśmy w stanie zauważyć jego pracy w trakcie pobierania aktualizacji, a nawet skanowania dysków.

Co do skuteczności ochrony - NOD32 zawsze plasował się w czołówce różnych rankingów zestawiających najskuteczniejsze programy antywirusowe. Nie jest to więc aplikacja, która wyłącznie uspokaja nasze sumienie, ale skutecznie chroni nasz komputer.

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.