Ekologiczne sztuczne ognie

Naukowcy zabrali się za opracowanie przyjaznych środowisku sztucznych ogni. Czemu? Ponieważ tradycyjne fajerwerki zbyt zanieczyszczają środowisko naturalne. Nie chodzi tu o plastikowe i papierowe pozostałości po opakowaniach. Ale o „serca” fajerwerków, czyli to, co podczas ich eksplozji widzimy jako barwne pióropusze na niebie. Po pięknym pokazie w atmosferze zostają chmury pyłów i gazów — często groźne dla środowiska naturalnego i dla nas.
Materiały pirotechniczne zawierają m.in. ołów, bar, chrom, chlorki.

To wszystko ulega spaleniu w powietrzu, pozostawiając smugę trującego dymu i zwiększony miejscowo poziom CO2.

Nowoczesne fajerwerki zawierałyby bogate w azot substancje, np. tetrazole — niewystępujące w naturze, cykliczne związki azotu, które łączyłoby się z litem, potasem, sodem, rubidem i cezem. Do wywołania reakcji chemicznej, której efektem byłby kolorowy pióropusz, wykorzystywałoby się energię i ciepło, powstałe podczas procesów rozpadu chemicznego.
Byłyby to sztuczne ognie dużo bardziej przyjazne naturze, niżeli tradycyjne – od wieków wypuszczane w niebo. I tak samo kolorowe jak tradycyjne.

Naukowcy wprawdzie przyznają z rozbrajającą szczerością, że nikt nie wie, jaki naprawdę wpływ mają na kondycję atmosfery tradycyjne fajerwerki, ale mają nadzieję, że nowa generacja sztucznych ogni będzie mniej szkodliwa — przynajmniej dla nas.

Na razie jednak nikt nie precyzuje kiedy, za ile i gdzie będzie można kupić ekologiczne sztuczne ognie.

Źródło: Science Daily

Foto: sxc

Zobacz również: Wieczór Premier - 3D Mapping w Warszawie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać