Fot. Sashkin7/Depositphotos

Akumulator zdradzi twoją tożsamość i sprawi, że zapłacisz wyższe rachunki

Informacja o poziomie naładowania akumulatora w naszym laptopie czy smartfonie wydaje się mało istotna. Pozory mylą: nie tylko zdradzi naszą tożsamość, ale sprawi, że zapłacimy więcej za różne usługi.

  1. Jak HTML5 narusza naszą prywatność?
  2. Jak obejść tryb incognito?
  3. Jak poziom naładowania akumulatora wpływa na wysokość rachunków?

Prywatność w Internecie może być krótkotrwałą anomalią – powiedział niegdyś Vint Cerf. Gdy usłyszałem te słowa po raz pierwszy, poczułem się oburzony, jednak z czasem przyznaję sędziwemu pionierowi Internetu rację.

Mogłoby się wydawać, że stosując kilka elementarnych zaleceń możemy znacząco podnieść poziom własnej prywatności w Internecie. Owszem, możemy, ale zawsze znajdzie się jakieś słabe ogniwo. Nawet, jeśli nie będzie nim człowiek to może się okazać, że zdrajcą, który pozwala na zdalne śledzenie naszych poczynań będzie… akumulator w naszym laptopie czy smartfonie.

To nie pomyłka: o ile mniej więcej zdajemy sobie sprawę, że korzystając z konta Google’a czy Microsoftu podajemy dostawcom różnych usług na tacy całą wiedzę o naszych poczynaniach w Sieci, to wielu użytkowników traktuje tryb incognito w przeglądarce albo Tora jako rodzaj czapki niewidki, za sprawą której nagle staniemy się niewidzialni. Nic bardziej błędnego.

Zawsze znajdzie się sposób, by nas zidentyfikować

Akumulator jak identyfikator

Do długiej listy metod, pozwalających na namierzenie użytkownika Internetu warto dopisać kolejną, prawdopodobnie mało znaną: akumulator.

Niektóre przeglądarki mają dostęp do informacji o poziomie energii w naszym sprzęcie. W teorii ma to być dla nas korzystne – chodzi o automatyczne dostosowanie wydajności, wyłączanie różnych opcji i sprawienie, by urządzenie pracowało możliwie długo wtedy, gdy każda minuta pracy jest na wagę złota.

W praktyce okazuje się, że poziom naładowania akumulatora może być – i w warunkach doświadczalnych dowiedziono, że jest – identyfikatorem użytkownika.

Zobacz również: Wieczór Premier - 3D Mapping w Warszawie

Iluzja anonimowości

Sprawdzili to badacze z INRIA Privatics (w tym m.in. Polak, Łukasz Olejnik), którzy korzystając z udostępnianych przez niektóre przeglądarki (Firefox, Opera, Chrome) informacji ustalili, że szacunkowy czas pracy urządzeń, należących do śledzonych użytkowników, wynosił od 355 do 40277 sekund.

W połączeniu z jednym z 90 stanów akumulatora, określających poziom naładowania (bo od 10 proc. użytkownicy zazwyczaj podłączali źródło zasilania), dawało to dwa wskaźniki, które – zestawione razem – pozwalały na jednoznaczną identyfikację użytkownika.

Jeśli ten wszedł na jakąś stronę, opuścił ją, włączył tryb incognito i wszedł na nią ponownie – obie wizyty dało się przypisać do jednej osoby, choć w teorii druga wizyta powinna być anonimowa.

Bez prądu zapłacisz więcej

To jednak nie wszystko. Akumulator może bowiem nie tylko pozbawić nas anonimowości, ale również sprawić, że zapłacimy wyższe rachunki. Działania takie zostały opisane na wiosnę tego roku i dotyczyły Ubera. Aplikacja tej firmy również ma bowiem dostęp do informacji o stanie naszego akumulatora, z czego tłumaczył się szef badań ekonomicznych Ubera, Keith Chen.

Keith oczywiści zaprzeczył, że chodzi o naciąganie klientów na jak największe opłaty. Przyznał jednak, że – jak wynika z obserwacji zachowań klientów – mając rozładowany akumulator chcemy możliwie szybko dotrzeć do celu i w związku z tym jesteśmy bardziej skłonni zaakceptować wyższą cenę za usługę.

Warto o tym pamiętać: pozornie nieistotne dane mogą mieć realne przełożenie na nasze życie. A zwykły akumulator potrafi zarówno zdradzić naszą tożsamość, jak i wpłynąć na wysokość płaconego przez nas rachunku.

Źródło: INRIA Privatics, Łukasz Olejnik, The Telegraph

Zobacz więcej artykułów z serii: Rozdziobią nas kruki i drony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Afrykańskie programy kosmiczne: ambitny plan lotu na Księżyc i kolonizacji Marsa 15 najdziwniejszych broni palnych. Pistolet kosmonautów, karabin na Turków i inne Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! Najlepsi szpiedzy świata. Polscy, rosyjscy i izraelscy agenci, którzy zmienili historię 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak zapisać dane, aby przetrwały tysiące lat i wojny nuklearne? To proste: za pomocą kota Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Szalona rosyjska wyprawa na Marsa. Jak wyglądał ich kosmiczny pociąg? Algorytm jest bogiem Jak działa sterowanie myślami i kradzież wspomnień z mózgu? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Liczydło, czyli najprzydatniejszy gadżet świata. Umiesz z niego korzystać? 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Jak to działa? Cz. 5: gaz kuchenny Bez światła, królowej i żywności. Zadziwiające mrowisko w polskim, opuszczonym bunkrze atomowym Za tobą ciężki weekend? Oto wynalazek na miarę Nobla: lody na kaca

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać