Sony XE93, XE90 i XE80: nowe telewizory 4K HDR są już dostępne w polskich sklepach

Po ponad dwóch miesiącach od prezentacji na targach CES, nowe telewizory Sony trafiły do polskich sklepów. W trzech seriach jest to łącznie aż 10 modeli oferujących wzorową jakość obrazu UHD. Jakie technologie tym razem zastosowało Sony?

  1. Ile modeli z nowej oferty trafiło do polskich sklepów?
  2. W jaki sposób zapewniają wierne odwzorowanie barw?
  3. Na ile znaczącą poprawę jasności i kontrastu oferują?
  4. W jakich cenach pojawiły się w sprzedaży?

Pierwsza premiera tegorocznej oferty

FullHD odchodzi na dalszy plan, a czasy dominacji telewizorów OLED dopiero nadejdą – trudno więc o lepsze okoliczności dla rozwoju telewizorów o rozdzielczości 4K ze wsparciem HDR. Swoimi najnowszymi produktami Sony pochwaliło się podczas styczniowych targów CES, a część z nich trafiła już do sklepów także w Polsce. Są to telewizory serii XE80, XE90 i XE93.

Na pierwszą z nich składają się modele 43-, 49- i 55-calowe, kolejna oferuje ekrany 49-, 55-, 65- i 75-calowe, a flagowa 55, 65 i 75 cali. Wszystkie pracują w rozdzielczości UltraHD i obsługują standardy HDR10 oraz HLG. Od strony wizualnej kuszą nowoczesnym wzornictwem, niezwykle cienkimi ramkami wokół wyświetlaczy, a także przewodami ukrywanymi w obudowie i podstawie.

Jeszcze większa jasność, kontrast i głębia

Telewizory korzystają z ekranów TRILUMINOS, zapewniających obszerną paletę wiernie reprodukowanych barw. Jakość obrazu poprawia dynamicznie analizujący piksele, autorski algorytm 4K X-Reality Pro. Nie zabrakło także pełnej funkcjonalności systemu Android, umożliwiającym wydawanie poleceń głosowych czy przesyłanie treści wprost z urządzeń mobilnych.

W seriach XE90 oraz XE93 zastosowano ponadto technologię X-tended Dynamic Range Pro, odpowiedzialną za przyciemnianie bądź rozjaśnianie właściwych scen. Osiągnięty w ten sposób kontrast jest nawet 5-krotnie wyższy od tego znanego z typowych telewizorów LED.

Najwyższą jakość obrazu ma zapewnić flagowa seria XE93, poza HDR10 wspierająca standard Dolby Vision. Wykorzystuje również Slim Backlight Drive+, ulepszoną technologię podświetlenia. Dynamicznie kieruje je na poszczególne sceny, co znacząco poprawia jasność oraz kontrast.

Seria XE93 dysponuje (znanym z serii Z) procesorem przetwarzania obrazu 4K HDR Processor X1 Extreme. W porównaniu z modelem 4K Processor X1 oferuje on wydajność wyższą o nawet 40%, a dzięki technologiom Object-based HDR Remaster oraz Super Bit Mapping 4K HDR zapewnia jeszcze lepiej odwzorowaną głębię, tekstury i naturalne barwy.

Atrakcyjnie odświeżona oferta

Nowości marki Sony raz jeszcze przypominają o postępującej ekspansji urządzeń ze wsparciem HDR, któremu na drodze zdobycia rynku może stanąć już wyłącznie Dolby Vision. Producenci mogą się więc skupić na technologiach poprawy jakości obrazu: poprzez inteligentne kierowanie podświetlenia, analizę pikseli w klatkach czy jeszcze wydajniejsze procesory przetwarzania.

Tą drogą zmierza także Sony, a jego tegoroczna oferta powinna przypaść do gustu nie tylko entuzjastom najwyższej jakości obrazu. Spodoba się także sympatykom nowoczesnego i przemyślanego designu, który w tym wypadku również prezentuje się bez zarzutu. Ceny nowych telewizorów wynoszą od 3999 zł (43-calowy XE80) do 19999 zł (75-calowy XE90).

Źródło: materiały prasowe, Sony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telewizory:

Grundig wraca do gry! Firma prezentuje 65VLO9790, 65-calowy telewizor OLED Doczekaliśmy się telewizora idealnego? Test OLED-a 4K LG EG960 Telewizory CRT jeszcze wrócą. Tak jak NES i inne stare technologie LG odsłania najnowszą linię telewizorów OLED oraz NanoCell na rok 2020 Philips 6510: telewizor z Ambilight za rozsądne pieniądze Samsung The Frame: telewizor jako dzieło sztuki i ozdoba salonu 8 prób 55-calowego telewizora LG 55UF850 - test i recenzja Reklamy telewizorów: dziś takie same jak 70 lat temu. A za 10 lat? Samsung liderem na polskim rynku telewizorów Dlaczego warto wymienić telewizor przed Euro 2016? Netflix już na telewizorach LG Smart TV. Oto 5 spolszczonych seriali, które warto obejrzeć LG pokazał zwijany telewizor. Kosztuje przeszło 340 tysięcy złotych