Sony XE93, XE90 i XE80: nowe telewizory 4K HDR są już dostępne w polskich sklepach

Po ponad dwóch miesiącach od prezentacji na targach CES, nowe telewizory Sony trafiły do polskich sklepów. W trzech seriach jest to łącznie aż 10 modeli oferujących wzorową jakość obrazu UHD. Jakie technologie tym razem zastosowało Sony?

  1. Ile modeli z nowej oferty trafiło do polskich sklepów?
  2. W jaki sposób zapewniają wierne odwzorowanie barw?
  3. Na ile znaczącą poprawę jasności i kontrastu oferują?
  4. W jakich cenach pojawiły się w sprzedaży?

Pierwsza premiera tegorocznej oferty

FullHD odchodzi na dalszy plan, a czasy dominacji telewizorów OLED dopiero nadejdą – trudno więc o lepsze okoliczności dla rozwoju telewizorów o rozdzielczości 4K ze wsparciem HDR. Swoimi najnowszymi produktami Sony pochwaliło się podczas styczniowych targów CES, a część z nich trafiła już do sklepów także w Polsce. Są to telewizory serii XE80, XE90 i XE93.

Na pierwszą z nich składają się modele 43-, 49- i 55-calowe, kolejna oferuje ekrany 49-, 55-, 65- i 75-calowe, a flagowa 55, 65 i 75 cali. Wszystkie pracują w rozdzielczości UltraHD i obsługują standardy HDR10 oraz HLG. Od strony wizualnej kuszą nowoczesnym wzornictwem, niezwykle cienkimi ramkami wokół wyświetlaczy, a także przewodami ukrywanymi w obudowie i podstawie.

Jeszcze większa jasność, kontrast i głębia

Telewizory korzystają z ekranów TRILUMINOS, zapewniających obszerną paletę wiernie reprodukowanych barw. Jakość obrazu poprawia dynamicznie analizujący piksele, autorski algorytm 4K X-Reality Pro. Nie zabrakło także pełnej funkcjonalności systemu Android, umożliwiającym wydawanie poleceń głosowych czy przesyłanie treści wprost z urządzeń mobilnych.

W seriach XE90 oraz XE93 zastosowano ponadto technologię X-tended Dynamic Range Pro, odpowiedzialną za przyciemnianie bądź rozjaśnianie właściwych scen. Osiągnięty w ten sposób kontrast jest nawet 5-krotnie wyższy od tego znanego z typowych telewizorów LED.

Najwyższą jakość obrazu ma zapewnić flagowa seria XE93, poza HDR10 wspierająca standard Dolby Vision. Wykorzystuje również Slim Backlight Drive+, ulepszoną technologię podświetlenia. Dynamicznie kieruje je na poszczególne sceny, co znacząco poprawia jasność oraz kontrast.

Seria XE93 dysponuje (znanym z serii Z) procesorem przetwarzania obrazu 4K HDR Processor X1 Extreme. W porównaniu z modelem 4K Processor X1 oferuje on wydajność wyższą o nawet 40%, a dzięki technologiom Object-based HDR Remaster oraz Super Bit Mapping 4K HDR zapewnia jeszcze lepiej odwzorowaną głębię, tekstury i naturalne barwy.

Atrakcyjnie odświeżona oferta

Nowości marki Sony raz jeszcze przypominają o postępującej ekspansji urządzeń ze wsparciem HDR, któremu na drodze zdobycia rynku może stanąć już wyłącznie Dolby Vision. Producenci mogą się więc skupić na technologiach poprawy jakości obrazu: poprzez inteligentne kierowanie podświetlenia, analizę pikseli w klatkach czy jeszcze wydajniejsze procesory przetwarzania.

Tą drogą zmierza także Sony, a jego tegoroczna oferta powinna przypaść do gustu nie tylko entuzjastom najwyższej jakości obrazu. Spodoba się także sympatykom nowoczesnego i przemyślanego designu, który w tym wypadku również prezentuje się bez zarzutu. Ceny nowych telewizorów wynoszą od 3999 zł (43-calowy XE80) do 19999 zł (75-calowy XE90).

Źródło: materiały prasowe, Sony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telewizory:

Telewizory CRT jeszcze wrócą. Tak jak NES i inne stare technologie Dlaczego warto wymienić telewizor przed Euro 2016? 8 prób 55-calowego telewizora LG 55UF850 - test i recenzja Doczekaliśmy się telewizora idealnego? Test OLED-a 4K LG EG960 Thomson 50UA6406: 50" telewizor smart TV 4K za mniej niż 2000 zł Przystawka smart TV techBite Flix TV Box, czyli konkurent Xiaomi Mi Box S, zyskuje Androida TV 9.0 LG odsłania najnowszą linię telewizorów OLED oraz NanoCell na rok 2020 Canal+ z nowym kanałem 4K. Fani sztuki będą zachwyceni Internet miał zabić telewizję. Sprawił, że stała się dużo lepsza Samsung The Frame 2019. Nowe telewizory trafiły do polskich salonów Xiaomi wprowadza telewizory do polskiej oferty. 4K i HDR w 55 calach z Android TV w niskiej cenie Telewizory 2016 roku: czym jeszcze zaskoczą nas producenci?