Sony VPL‑VZ1000ES: projektor krótkoogniskowego rzutu ze wsparciem 4K i HDR

W tym projektorze każdy parametr robi wrażenie i ustanawia nową jakość. Obraz o przekątnej od 80 cali i rozdzielczości UltraHD nowość pozwala uzyskać już z 15 cm. Jakiej jakości projekcję zapewni, wykorzystując laserowe źródło światła?

Sony VPL-VZ1000ES: projektor krótkoogniskowego rzutu ze wsparciem 4K i HDR
Jarosław Balcerzak

13.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Domowe kino dla najbardziej wymagających

Na targach CES Sony zaprezentowało nowy projektor, dedykowany do komfortowych domowych seansów. Poprzednika deklasuje gabarytami i jakością odwzorowania barw, redukując jednocześnie niedogodności związane z eksploatacją. W ofercie producenta dla odbiorców indywidualnych ma stanowić najnowocześniejszy i najbardziej prestiżowy wybór.

Pierwsze zaskoczenie skrywa specyfikacja, a w niej wymiary 92.5 × 21.9 × 49.4 cm i waga ok. 35 kg. Wprawdzie o 40% mniejsze od poprzednika, jednak to wciąż całkiem spore i ciężkie urządzenie. Uzyskanie najwyższej rozdzielczości i szerokiej palety barw w krótkoogniskowym rzucie wciąż oznacza wydzielenie na projektor sporej ilości miejsca.

Obraz

120 cali w jakości UltraHD

W modelu VPL-VZ1000ES wykorzystano panele Sony SXRD oraz laserowe źródło światła Z-Phosphor, uzyskując wyjątkowo krótki czas na uzyskanie pełnej jasności, duży kontrast dynamiczny i wierną kolorystykę. Wideo UltraHD (4096 × 2016/60p) w formacie 16:9 może mieć przekątną od 80 do 120 cali, a projekcja może się odbywać w odległości nawet 15 cm od ściany bądź ekranu.

Maksymalna jasność wynosi 2500 ANSI lumenów, a wyjątkowo szerokie spektrum barw (rozdzielczość do 12 bitów) zapewnia wykorzystanie technologii Triluminos oraz wsparcie dla HDR. Regulacja ostrości odbywa się automatycznie, natomiast zmiana osi obiektywu jest możliwa poziomo w zakresie +/- 3% oraz pionowo +/- 6%.

Kultura pracy prezentuje się równie dobrze: natężenie hałasu nie przekracza 24 dB, a pobór energii 435 W. Wśród złącz znalazły się: cztery HDMI (standard HDCP 2.2), LAN (100 Mbit), D-Sub, mini jack (Trigger) oraz USB-A (5V, 0.5 A).

Obraz

Zaporowa cena segmentu premium

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że VPL-VZ1000ES reprezentuje rynkowy high-end domowej projekcji filmów. Oferowana przez niego jakość wyświetlania pozwala mu bezpośrednio konkurować z telewizorami, a wydłużona żywotność źródła światła zapewni długą eksploatację bez widocznego spadku jakości obrazu.

Tak zaawansowany produkt jest jednak kierowany do najzamożniejszych entuzjastów kina, w równie przytłaczającym stopniu przewyższając typowe domowe konstrukcje ceną co jakością. Koszt VPL-VZ1000ES to niebagatelne 25000 dol., a do sprzedaży ma trafić w kwietniu tego roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.