Broń palna bez pozwolenia, którą legalnie kupisz w polskich sklepach

Jak kupić broń? Wbrew pozorom nie jest to problemem, a na dodatek jest w pełni zgodne z prawem. Przedstawiamy zestawienie pistoletów i rewolwerów, które można kupić w sklepach bez pozwolenia.

  1. Czy na każdą broń trzeba mieć zezwolenie?
  2. Jakie wyjątki wprowadza ustawa o broni i amunicji?
  3. Które modele broni można kupić bez zezwolenia?
  4. Ile kosztuje broń rozdzielnego ładowania?

Kwestia handlu bronią wywołuje — nie tylko w Polsce — wiele emocji. Zwolennicy liberalizacji dostępu do broni często podają przykład Szwajcarii, gdzie uzbrojone po zęby społeczeństwo żyje w spokoju. Dla przeciwników sztandarowym argumentem jest przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie uzbrojeni psychopaci regularnie mordują niewinnych ludzi. Wbrew obiegowej opinii dostęp do broni jest jednak w Polsce na tyle prosty, że każdy, kto z jakiegoś powodu chce ją mieć, może to zrobić.

Aby zgodnie z prawem kupić w Polsce broń nie potrzebujemy żadnych pozwoleń czy badań. Nie mamy obowiązku uzasadniać potrzeby jej posiadania obroną własną. Nie musimy również być kolekcjonerami ani — co zyskuje ostatnio na popularności — członkami klubów strzeleckich. Rzecz jasna nie dotyczy to każdego rodzaju broni. Ustawa o broni i amunicji precyzuje, że:

Art. 11. 18) Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: (…) 10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;

Ustawa o broni i amunicji

Ten właśnie zapis stał się podstawą do rozwoju w Polsce rynku broni czarnoprochowej – poza samą bronią oferowany jest proch, kule, sprzęt do samodzielnej produkcji amunicji, akcesoria do konserwacji czy przeróżne gadżety eksploatacyjne. Jaką broń możemy obecnie kupić?

Pistolet Derringer Liegi Pocket

Cena: ok. 800 zł
Producent: Pedersoli
Kaliber: .36
Waga: 230 g
Replika kieszonkowego pistoletu kapiszonowego z 1850 roku. Pistolet mieści się w kieszeni, ma wykręcaną lufę i składany spust.

Pistolet Derringer Rider White

Cena: ok. 850 zł
Producent: Pedersoli
Kaliber: 4,5 mm
Waga: 155 g
Wykonana ze stali nierdzewnej replika miniaturowego pistoletu, który w latach 1860 — 1863 produkowała firma Remington.

Rewolwer Pietta 1851 Colt Navy Yank Pepperbox

Cena: ok. 1100 zł
Producent: Pietta
Kaliber: .36
Waga: 1 kg
Kieszonkowa, bezlufowa wersja rewolweru Samuela Colta, przeznaczona do samoobrony. Kompaktowe rozmiary broni uzyskano dzięki rezygnacji z lufy. Jej rolę pełnią komory nabojowe w przedłużonym bębnie.

Rewolwer Pietta Remington 1858 Texas Sheriff .44 5,5"

Cena: ok. 1300 zł
Producent: Pietta
Kaliber: .44
Waga: 1,2 kg
Remington 1858 był pierwszym rewolwerem produkowanym z tzw. szkieletem zamkniętym. Szkielet rewolweru wykonano z mosiądzu, a chwyt z drewna orzechowego

Rewolwer Pietta 1858 Remington New Model Army

Cena: ok. 1500 zł
Producent: Pietta
Kaliber: .44
Waga: 1,25 kg
Replika ulubionej broni Williama F. "Buffalo Billa" Codiego. To najbardziej celny kapiszonowy rewolwer czarnoprochowy dostępny na rynku, który poza celnością charakteryzuje się znaczną mocą obalającą. Wystrzelone z niego pociski osiągają prędkość 393 metrów na sekundę. Dla porównania — pocisk wystrzelony z popularnego w Polsce Pistoletu P-64 osiąga 305 metrów na sekundę.

Rewolwer Uberti Cattleman 1873 .44 5,5"

Cena: ok. 1900 zł
Producent: Uberti
Kaliber: .44
Waga: 1,03 kg
1873 Cattleman to seria broni, nawiązującej do najpopularniejsze rewolweru w dziejach, Colta 1873 Single Action Army, Różnica polega na zastąpieniu amunicji zespolonej ładunkami rozdzielnymi, co pozwala na legalną sprzedaż tego rewolweru w Polsce.

Rewolwer Dragoon 1848 Whitneyville

Cena: ok. 1950 zł
Producent: Uberti
Kaliber: .44
Waga: 1,85 kg
Wykonany przez Colta na zamówienie wojska rewolwer był modyfikacją modelu Walker. Konstruktor broni skupił się na zmniejszeniu jej masy, tworząc bardzo udany model, zastąpiony dopiero w latach 60. XIX wieku przez Colta Army.

Karabinek rewolwerowy Uberti Remington 1858 New Army Target Carbine

Cena: ok. 2900 zł
Producent: Uberti
Kaliber: .44
Waga: 1,9 kg
Wielostrzałowy karabinek oparty o konstrukcję rewolweru Colt New Army. Wyprodukowany w 1873 roku w ilości zaledwie 31 sztuk, datę tę uważa się za czas powstania pierwszego skutecznie działającego karabinu powtarzalnego.

Baker Cavalry Shotgun

Cena: ok. 3700 zł
Producent: Pedersoli
Kaliber: 12 GA
Waga: 2,7 kg
Replika karabinu kawaleryjskiego zaprojektowanego przez londyńskiego rusznikarza, Ezekiela Bakera. Broń wyposażona w jeden spust, uruchamiający najpierw lewy, a później prawy kurek.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rankingi:

Zegarek z GPS dla dziecka. Bezpieczeństwo i kontrola w nowoczesnym wydaniu 10 najlepszych klawiatur mechanicznych z polskich sklepów Najwyższe detale w FullHD: 10 laptopów do gier w cenie od 4000 do 7000 zł Te noże ratują życie. Warto mieć je zawsze przy sobie Chromebooki dostępne w polskich sklepach Najlżejsze laptopy za mniej niż 3 tys. zł 10 podkładek chłodzących do laptopa dostępnych w polskich sklepach 9 najlepszych obudów komputerowych w cenie do 100 zł AppGallery. Najciekawsze gry, jakie znajdziecie w sklepie z aplikacjami Huawei Radia cyfrowe dostępne na polskim rynku Mobilne głośniki Bluetooth. Idealny sprzęt na wycieczkę i grilla 10 zegarków odpornych na pył i zachlapanie wodą