Niemcy stworzyli potężną broń. Jest wyposażona w laser
Roje dronów są jednym ze sposobów prowadzenia działań na współczesnym polu walki. Obecne systemy obrony nie są w stanie skutecznie ich zwalczać, dlatego kolejne kraje próbują stworzyć broń, która może stawić im czoła. Nad takim rozwiązaniem pracują m.in. Niemcy, którzy zaprojektowali specjalny system o nazwie Skyranger 30 HEL.
11.02.2022 | aktual.: 12.02.2022 02:01
Skyranger 30 HEL to wieżowy system obrony przeciwlotniczej opracowany przez niemieckiego producenta broni Rheinmetall AD. Jak zauważa Zespół Badań i Analiz Militarnych, jest to broń "do samobieżnych zestawów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu, wchodzących w skład – promowanego także w Polsce – systemu Skynex". Wieża jest systemem hybrydowym, korzystającym z szerokiej gamy uzbrojenia.
Niemiecki system obrony przeciwlotniczej
Skyranger 30 HEL jest wyposażony w automatyczną armatę rewolwerową kal. 30 mm Oerlikon KCE , ale można też z niego wystrzelić wiązki laserowe oraz kierowane pociski rakietowe. Wieża – jak przypomina ZBiAM – została ujawniona w marcu ub.r. Teraz niemiecki producent opublikował informację na temat jej specyfikacji oraz zaprezentował zdjęcie tej broni. Wspomniana armata, która wchodzi w skład uzbrojenia wieży, korzysta z amunicji 30×173 mm, a jej szybkostrzelność teoretyczna wynosi 1200 strz./min.
Zestaw składa się także z wyrzutni SkyKnight dwóch rakietowych pocisków kierowanych o zasięgu do 10 km oraz wysokoenergetycznej broni laserowej o mocy wyjściowej 20 kW (według producenta w przyszłości będzie można ją zwiększyć nawet pięciokrotnie). Ostatni z tych elementów ma stanowić m.in. obronę przed dronami.
Skyranger 30 HEL posiada zintegrowane środki wykrywania i śledzenia celów. Obejmują one: głowicę optoelektroniczną TREO wyposażoną w kamery telewizyjną i termowizyjną oraz dwa dalmierze laserowe, pasywny system wykrywania celów FIRST i stację radiolokacyjną AAMR z pięcioma antenami AESA.
Rheinmetall AD informuje, że Skyranger 30 HEL został zaprezentowany po raz pierwszy na zamkniętym spotkaniu dot. zwalczania dronów, zorganizowanym przez szwajcarską agencję zakupów obronnych Armasuisse.
Nie tylko Niemcy
Nad własnymi rozwiązaniami zwalczania bezzałogowców pracują także inne państwa, min. Rosja i Polska. Jakiś czas temu na stronie Rospatentu (Rosyjskiego Federalnego Urzędu Własności Intelektualnej) ukazał się opis techniczny bezzałogowego statku powietrznego (kwadrokoptera) wyposażonego w stację sterowania i wielolufowy moduł bojowy.
Zdaniem autorów tego rozwiązania, urządzenie miałoby unosić się nad wskazanymi obiektami, na przykład czołgami, chroniąc je przed wrogimi dronami. Więcej o rosyjskim projekcie można przeczytać w tym materiale.
Jak wspomina serwis WP Tech, niedawno Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. opublikowały z kolei nagranie prezentujące zastosowanie czterolufowego napędowego karabinu maszynowego kal. 12,7x99 mm NATO w charakterze systemu antydronowego. Szybkostrzelność tej broni wynosi 3600 strz./min. Więcej na jej temat można przeczytać w tym artykule.