Fractal Design Focus G i Focus G mini: nowa seria budżetowych obudów

Nowe obudowy marki Fractal Design spodobają się wymagającym miłośnikom minimalizmu. Oferują one dużą pojemność i spore możliwości w zakresie chłodzenia powietrzem bądź cieczą. Czym różnią się oba premierowe modele?

  1. Jakie wymiary, pojemność i wagę mają Focus G i Focus G mini?
  2. Jakie płyty główne i podzespoły mogą do nich trafić?
  3. Jakie możliwości montażu układów chłodzenia oferują?
  4. Kiedy i w jakiej cenie będą dostępne?

Kolorowa midi lub czarna mini tower

Atrakcyjne cenowo obudowy często oznaczają dla nabywcy istotne kompromisy. Zastosowana stal bywa nie dość gruba i sztywna, rozplanowanie wnętrza utrudnia montaż a możliwości chłodzenia kończą się na dwóch bądź trzech miejscach dla wentylatorów. Odmienne podejście do tego segmentu produktów postanowiła właśnie zaprezentować marka Fractal Design.

Nową linię obudów firmy utworzyły dwa modele: pełnowymiarowy Focus G oraz nieco niższy Focus G mini. Większy z nich ma wymiary 205 × 431 × 450 mm, pojemność 39,8 litra oraz wagę 4,5 kg. Do sklepów trafi w aż pięciu kolorach: czarnym, białym, czerwonym, niebieskim oraz szarym.

Focus G mini to z kolei 195 × 370 × 450 mm, pojemność 32,5 litra oraz waga 4,1 kg. Trudniej jednak będzie się nim wyróżnić, gdyż jedynym dostępnym kolorem jest klasyczna czerń. Oba modele otrzymały sporych rozmiarów okno na panelu bocznym oraz identyczny zestaw złącz na front panelu: pojedyncze USB 2.0 i 3.0 oraz dwa audio jacki.

Fractal Design Focus G mini

Mnóstwo miejsca na podzespoły i chłodzenie

Kolejna różnica pomiędzy premierowymi modelami dotyczy obsługiwanych płyt głównych: Focus G mini pomieści formaty mini ITX oraz micro ATX, podczas gdy większa wersja także klasycznego ATX-a. Odmienna jest także ilość slotów na karty rozszerzeń: 4 w mini oraz 7 w pełnowymiarowym Focusie.

W każdym z nich można zamontować kartę graficzną o długości do 38 cm, zasilacz o głębokości do 23 cm oraz wieżowe chłodzenie procesora o wysokości do 16,5 cm. Na dyski twarde przygotowano wydzielony koszyk na dwa nośniki 3.5"/2.5” oraz pojedyncze miejsce dla 2.5” za tacką na płytę główną.

Fractal Design Focus G

Fabrycznie zainstalowane są dwa frontowe wentylatory Silent Series LL 120 mm LED, a ich łączna ilość może osiągnąć aż 6 sztuk. Oba przednie można zastąpić wersjami 140 mm, kolejne dwa 120 mm umieścić w górnej części a ostatnie dwa 120 mm w dolnej i tylnej części wnętrza. Nie zabrakło także filtrów przeciwkurzowych dla zasilacza i wszystkich poza tylnym wentylatorem.

Nie mniejsze wrażenie robią możliwości montażowe w przypadku radiatorów chłodzenia cieczą. W części frontowej mogą mieć one rozmiar 140 mm (Focus G mini) lub 140/280 mm (Focus G), w górnej 240 mm, a w tylnej 120 mm.

Fractal Design Focus G

Wzorowa relacja jakości do ceny

Nowości autorstwa Fractal Design prezentują się skromnie, ale zaskakują świetnym rozplanowaniem wewnętrznej przestrzeni. Ich gabaryty pozwolą na zastosowanie nawet high-endowych kart graficznych czy coolerów procesora, a mnóstwo miejsca na oba typy układów chłodzenia zapewni niskie temperatury podczas pracy.

Producent zadbał nawet o takie niuanse jak (często w tym segmencie lekceważona) aranżacja przewodów. Wyznaczono dla nich od 18 do 25 mm miejsca, umożliwiając tym samym estetyczny i funkcjonalny montaż. Nie zawodzi także jakość materiałów: waga obu modeli pozwala spodziewać się całkiem solidnej konstrukcji, nie narażającej użytkownika na nadmierny hałas.

Zastrzeżenia można mieć jedynie do nad wyraz skromnego front panelu, na którym powinny znaleźć się przynajmniej dwa złącza USB 3.0. To jednak jedyne uchybienie jakiego nie udało się producentowi uniknąć. Obudowy mają trafić do sprzedaży już w najbliższych dniach, obie wycenione na ok. 47 euro (prawie 200 zł).

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polski rynek:

Wszechstronny ThinkPad nowej generacji Gadżety kontra krety. Skuteczna broń do walki z kretokalipsą i rozkopanym trawnikiem Odkurzacz automatyczny do 1300 zł Lenovo Legion Y920: wydajny laptop z GeForce'em GTX 1070 Komputerowe głośniki 2.1 do 350 zł Płyta gazowa do 1000 zł - propozycje Pulsometry do 500 zł Miniwieże do 1000 zł. Niewielki sprzęt audio, który zaskakuje brzmieniem JBL Playlist: głośnik Bluetooth ze wsparciem Chromecasta i Spotify To dobry moment, aby przygotować się do Cyber Monday! Hyperbooki X15, X77 i GTR87: gamingowe laptopy z podkręconymi GeForce’ami z serii Pascal Z tym dyskiem żaden ransomware nie będzie ci straszny. My Passport Ultra jest piękny i pojemny