Jak samemu położyć terakotę?

Próbowaliście kiedyś samodzielnie położyć terakotę? Układanie terakoty to wcale nie taka trudna czynność, dlatego możecie spróbować, nawet jeśli zwykle korzystacie z usług fachowca. Jak układać terakotę? Znaleźliśmy kilka gadżetów, które ułatwią wam pracę.

Przy układaniu terakoty liczą się precyzja i odpowiednie narzędzia

Przy układaniu terakoty liczą się precyzja i odpowiednie narzędzia (istockphoto.com/SupernanPhoto)

Układanie terakoty – od czego zacząć?

Jeśli nie wiecie, jak przygotować dom do układania terakoty, zacznijcie od dokładnego zmierzenia pomieszczeń, w których planujecie remont. To powinno ułatwić wam dobór odpowiednich płytek, w przypadku których liczy się nie tylko wygląd.

Jaką terakotę wybrać? To zależy od waszego gustu, jednak poza kolorem i jakością wykonania ważny jest rozmiar płytek i ich ułożenie. Wyróżnia się następujące układy płytek z terakoty:

  • układ prosty – jedna płytka leży równo obok drugiej;
  • układ naprzemienny – płytki układane raz równolegle, raz prostopadle do siebie;
  • układ karo – fugi płytek są ułożone pod kątem 45 stopni względem ściany;
  • układ mieszany – duże płytki są ułożone na przemian z małymi.

Pamiętajcie, że zawsze możecie zrobić sobie szkic, który pomoże wam samodzielnie położyć terakotę.

Układanie terakoty – o czym pamiętać?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o której trzeba pamiętać kładąc terakotę, jest precyzja. Jedna nierówno położona płytka może sprawić, że całość też będzie nierówna. Dlatego niezbędnym narzędziem do układania terakoty jest poziomica.

Jeśli nie wiecie, jaką poziomicę wybrać, polecamy wam ten atrakcyjny cenowo produkt:

Niezbędnym produktem do układania terakoty jest też oczywiście klej. Elastyczny klej klasy C2 to odpowiedni produkt, z którym z łatwością położycie samodzielnie terakotę. To idealne rozwiązanie do układania terakoty w kuchni lub na innych mniej wymagających powierzchniach. Jeśli jednak chcecie samodzielnie położyć terakotę np. wokół basenu, stosujcie klej o podwyższonej przyczepności.

Klej do terakoty musicie oczywiście odpowiednio rozrobić. Na pewno macie w domu solidne, pojemne wiaderko, jednak czym rozrobić klej? W sklepach znajdziecie specjalne mieszadła do kleju i innych zapraw, które ułatwią wam to zadanie.

Specjalnie dla was wybraliśmy najlepsze naszym zdaniem mieszadło do kleju, które ma świetny stosunek jakości do ceny:

Nie zapomnijcie, by przed przystąpieniem do klejenia płytek rozrysować sobie na danej powierzchni linie, którymi będą biegły fugi. Dzięki nim własnoręczne położenie terakoty będzie banalne.

Kolejną istotną sprawą jest dociskanie płytek podłogowych na tyle mocno, aby wydostał się spod nich ewentualny nadmiar kleju. Klej do terakoty dobrze jest zarówno nakładać, jak i usuwać solidną szpachlą.

Szpachla to niedrogie urządzenie, jednak nie każdy przyrząd tego typu jest dobrej jakości. My polecamy wam ten:

Układanie terakoty – prace wykończeniowe

Kiedy płytki podłogowe są już ułożone, a klej zdążył wyschnąć (trwa to zwykle około 48 godzin), możecie zabrać się do prac wykończeniowych. Powinniście je zacząć od odkurzenia podłogi. Ostatnim etapem jest umycie terakoty. Ponieważ płytki są mocno zabrudzone, zwłaszcza po fugowaniu, powinniście mieć specjalną pacę do terakoty, którą pozbędziecie się uporczywych zabrudzeń.

Paca to nieco zapomniany przyrząd, który jednak mocno ułatwi wam życie podczas samodzielnego układania terakoty. Naszym zdaniem ta paca będzie odpowiednia do tego rodzaju prac:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 500 zł Zraszacze ogrodowe do 200 zł Najlepsze zabawki dla twojego psa Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria Proste sposoby na pozbycie się owadów Sprytne urządzenie piwnicy Lampy podłogowe - przegląd najciekawszych propozycji Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze? Zraszacze ogrodowe do 50 zł Sprytne urządzenie strychu Trendy w oświetleniu domu Pochłaniacze wilgoci - przegląd Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie? Przenośne odtwarzacze audio do 100 zł Narzędzia dla majsterkowiczów Odnawianie mebli - jak stare graty zmienić w hipsterskie sprzęty Obudowa do Samsunga Galaxy S7 - propozycje Zestawy audio do 700 zł Jak sprawić, aby dom był dziecioodporny – udogodnienia dla rodziców spodziewających się dziecka Jak odnowić kabinę prysznicową - sposoby Sprytne sposoby ukrywania przewodów Jak tanio odnowić starą podłogę? Zraszacze ogrodowe do 100 zł Najbardziej niepraktyczne lampy, które warto mieć

Popularne w tym tygodniu:

Idziemy do lasu - pięć przydatnych gadżetów Jaki wybrać telefon dla seniora? Brelok, który powinien się znaleźć w każdym samochodzie Pokojowe grzejniki olejowe Akcesoria prawdziwego trapera – pięć rzeczy które musisz mieć by przetrwać wszystko Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Umiejętność, która przyda się nie tylko na biwaku – jak rozpalić ognisko