Odnawianie mebli - jak stare graty zmienić w hipsterskie sprzęty

Coraz więcej osób marzy o hipsterskich meblach w swoim domu. Pamiętajcie, że nie musicie ich robić od podstaw – wystarczy, że spojrzycie łaskawym okiem na swoje obecne meble. Sprawdźcie nasze wskazówki, jak nadać starym meblom niebanalny styl.

Odnawianie mebli - jak stare graty zmienić w hipsterskie sprzęty
Tomasz Karkuć

26.07.2017 | aktual.: 09.03.2022 11:02

Szlifierka oscylacyjna do odnawiania mebli

Jeśli chcecie odnowić stare meble, musicie zacząć od ich szlifowania. Szlifowanie pozwoli wam usunąć starą wierzchnią powłokę z mebli. Do odnawiania mebli najlepiej nadaje się szlifierka oscylacyjna, w której trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiar stopy.

Dzięki szlifierce oscylacyjnej z małą stopą będziecie mogli bardzo dokładnie oszlifować niewielkie, stare meble. Do renowacji dużych mebli lepiej nada się jednak szlifierka wyposażona w stopę o sporej powierzchni.

Według nas jedną z najsolidniejszych szlifierek oscylacyjnych do drewna jest obecnie ten sprzęt:

Pamiętajcie, że możecie też spróbować ręcznego szlifowania starych mebli. Do takiej renowacji mebli przydadzą wam się dwa rodzaje papieru ściernego, a konkretnie papier ścierny o granulacji 180, którego powinniście użyć w pierwszej kolejności, i papier ścierny o granulacji 220, którym dokończycie szlifowanie.

Po szlifowaniu koniecznie oczyśćcie wasze hipsterskie meble z pyłu, do czego przyda się wam szczoteczka lub szmatka. Potem możecie przejść do nakładania nowej powłoki na drewno.

Olej do odnawiania mebli

Stare, już oszlifowane meble możecie pokryć specjalnym olejem do drewna. Użycie oleju do drewna jest najbardziej naturalnym sposobem odnawiania starych mebli. Powód? Oleje nie zawierają tyle chemii, ile jest w składzie lakierów i impregnatów do drewna.

Pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się na meble pokryte olejem do drewna, będziecie musieli je od czasu do czasu konserwować. Warto to robić, bo olej do drewna nadaje meblom blasku i sprawia, że ich barwa jest bardziej nasycona.

Naszym zdaniem najlepszym olejem do drewna, który pozwoli wam tchnąć nowego ducha w stare meble, jest ten produkt:

Lakierobejca do odnawiania mebli

Renowacja starych mebli przy użyciu lakierobejcy może okazać się bardzo owocna. Przyda się wam szczególnie w przypadku, gdy zechcecie mieć hipsterskie meble z drewna, na których wyraźnie widać słoje.

Specjalnie dla was sprawdziliśmy, jaką lakierobejcę najlepiej kupić. Wybraliśmy ten produkt, który jest dobry jakościowo i niedrogi:

Pamiętajcie, że lakierobejce do starych mebli nie są bezbarwne. Większość tych produktów jest przeznaczona do odnawiania mebli i innych powierzchni wewnątrz domu, jak również na zewnątrz, bo uodparnia drewno na różne warunki atmosferyczne.

Farby do odnawiania mebli

Jeśli nie macie pomysłu, jak odświeżyć stare meble, zawsze możecie użyć farby. Nie wybierajcie jednak farby do malowania mebli na łapu-capu, bo wygląd waszego stolika czy szafki może nie być wtedy zadowalający.

Jaką farbę wybrać do odnawiania mebli? Pomińmy kolor, który jest kwestią gustu, a skupmy się na trwałości danej farby - to jest klucz do zmiany starych gratów w gustowne meble.

Farbą kredową możecie pomalować hipsterskie meble, które staną np. w salonie i będą służyć bardziej jako dekoracja niż przedmiot codziennego użytku. Farba kredowa to polecany produkt dla tych osób, które nie wiedzą, jak szybko odnowić stare meble. Powód? Świeżo pomalowany kredową farbą mebel wyschnie po maksymalnie 30 minutach.

Jeśli chodzi o farby kredowe, to ten produkt uznaliśmy za szczególnie godny zaufania:

Najbardziej trwałą farbą pokryjcie te meble, które będą najczęściej używane, czyli np. szafki kuchenne i stół. Możecie to zrobić farbą alkidową, za pomocą której skutecznie odnowicie nawet wyjątkowo zniszczone meble, oczywiście jeśli wcześniej właściwie je oszlifujecie i wyczyścicie. Minusem malowania mebli farbą alkidową jest na pewno niemiły zapach, którego szybko się nie pozbędziecie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.