Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków

W tym momencie odkurzacze workowe nie są już dominującym produktem w swoim segmencie, lecz tylko jednym z wielu. Coraz skuteczniej wypierają je bowiem odkurzacze cyklonowe, które są idealne nie tylko dla alergików. Jaki odkurzacz cyklonowy wybrać? Sprawdźcie nasze porady i najlepsze modele.

Odkurzacze cyklonowe świetnie radzą sobie z zatrzymywaniem kurzu, dlatego nadają się do domów, w których mieszkają małe dzieci

Odkurzacze cyklonowe świetnie radzą sobie z zatrzymywaniem kurzu, dlatego nadają się do domów, w których mieszkają małe dzieci (istockphoto.com/Martinan)

Zasada działania odkurzaczy cyklonowych

Odkurzacze cyklonowe są często nazywane odkurzaczami bezworkowymi. Brak worka w odkurzaczach cyklonowych powoduje, że zanieczyszczenia zbierane są do pojemnika, którego nie trzeba wymieniać, a jedynie regularnie opróżniać. Działanie odkurzaczy cyklonowych opiera się na wirowym ruchu powietrza powodującym tworzenie się siły odśrodkowej, dzięki której brud ląduje w zbiorniku. Technologia stosowana w odkurzaczach cyklonowych ma coraz więcej zwolenników, którzy chętnie sięgają po te urządzenia.

Jeśli nie macie pewności, czy warto kupić odkurzacz cyklonowy, to ten model powinien was przekonać:

Rodzaje filtrów w odkurzaczach cyklonowych

Odkurzacze cyklonowe nie mają worka, za to oczywiście mają filtr, który jest ich kluczowym elementem. Przywiązujcie do niego dużą wagę, bo w sklepach znajdziecie modele z filtrami różnego typu, takie jak:

  • odkurzacze cyklonowe z filtrem EPA;
  • odkurzacze cyklonowe z filtrem HEPA;
  • odkurzacze cyklonowe z filtrem wodnym;
  • odkurzacze cyklonowe z filtrem zmywalnym.

Filtry EPA stosowane w odkurzaczach cyklonowych to filtry starego typu, które w porównaniu z innymi najmniej skutecznie zatrzymują nieczystości. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na odkurzacze bezworkowe z filtrami zmywalnymi, które nie wymagają wymiany, tylko regularnego płukania w bieżącej wodzie. Jeszcze skuteczniejsze są filtry wodne umieszczane w odkurzaczach cyklonowych, które jednak wymagają czyszczenia po każdym sprzątaniu podłóg.

Dobrym wyborem może okazać się zakup odkurzacza cyklonowego z filtrem HEPA – pod warunkiem, że taki filtr będzie oznaczony numerem 13 lub 14, co oznacza najwyższą skuteczność zatrzymywania brudu. W związku z tym odkurzacze cyklonowe z filtrami HEPA H13 i HEPA H14 są polecane alergikom i wszystkim tym, którzy chcą cieszyć się powietrzem wolnym od zanieczyszczeń.

Chcecie mieć taki odkurzacz? Znaleźliśmy odpowiedni model:

Odkurzacze cyklonowe – na co zwrócić uwagę?

Nie tylko filtr świadczy o jakości odkurzaczy cyklonowych. Ponieważ są to odkurzacze bezworkowe, powinniście też zwracać uwagę na wielkość ich pojemnika na nieczystości. Odkurzacze cyklonowe z dużym pojemnikiem – czyli około 2-litrowym – to najlepszy wybór do domów jednorodzinnych i większych mieszkań. Ponieważ duży pojemnik rzadziej trzeba opróżniać, przyda się on też wszystkim leniuchom i zapominalskim.

Ten odkurzacz cyklonowy ma wyjątkowo duży pojemnik na zanieczyszczenia:

Poza tym w kontekście domowego metrażu dużą rolę odgrywa też zasięg pracy odkurzacza cyklonowego. Najlepsze odkurzacze cyklonowe mają nawet 10-metrowy zasięg, który oblicza się sumując długość rury, węża ssącego i kabla tych urządzeń. Odkurzacze cyklonowe ze znacznym zasięgiem sprawdzą się nie tylko na dużych powierzchniach mieszkaniowych, ale też w sytuacji, gdy zechcecie sprzątnąć podłogę z dala od najbliższego gniazdka.

Mamy dla was odkurzacz cyklonowy o naprawdę dużym zasięgu:

Jeśli macie w domu jakieś nietypowe powierzchnie, które chcecie wyczyścić, sprawdźcie, w jakie szczotki jest wyposażony interesujący was odkurzacz cyklonowy. Każdy bezworkowy odkurzacz powinien mieć przynajmniej 2 szczotki: do dywanów i parkietów, ale takie dodatki, jak uniwersalna ssawko-szczotka, turboszczotka czy ssawka szczelinowa, mogą okazać się bezcenne.

Nie jest łatwo znaleźć odkurzacz cyklonowy z bogatym zestawem końcówek, ale nam się to udało – sprawdźcie ten sprzęt:

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?