40 procent Polaków chce założyć fotowoltaikę. Chodzi o pieniądze
Według najnowszych badań 40 procent mieszkańców domów jednorodzinnych jest chętnych na montaż paneli fotowoltaicznych. Najczęściej wskazywanym powodem, dla którego chcą dokonać takiej inwestycji, są względy ekonomiczne.
Według badań OZE Index, 40 procent Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych ma zamiar zainwestować w fotowoltaikę w ciągu najbliższego roku, a 21 procent chciałoby to zrobić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Najczęściej wskazywanym czynnikiem skłaniającym ich do inwestycji w odnawialne źródła energii były względy ekonomiczne. Taki powód wskazało 73 proc. ankietowanych.
Ekologia była istotna dla 30 proc. badanych, 8 proc. wskazywało jako zaletę inwestycji w fotowoltaikę niezależność od dostawców energii, a 5 procent ceniło sobie wygodę użytkowania mikroinstalacji. Badanie zostało przeprowadzane na grupie ponad 800 gospodarstw domowych.
Branża fotowoltaiczna rozwija się w Polsce w ogromnym tempie. Obecnie szacuje się, że w naszym kraju jest 600 tysięcy prosumentów, a do końca 2021 roku liczba ta może wzrosnąć aż do miliona. Eksperci spodziewają się, że w związku ze zmianą przepisów dotyczących rozliczania się z wyprodukowanej energii elektrycznej, które mają wejść w życie od 2022 roku, czeka nas gwałtowny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych.
Jak widać planowane zmiany w zasadach, na których funkcjonować mają prosumenci, nie odstraszają Polaków. Możliwość obniżenia rachunków za prąd nadal do nich przemawia. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że nie każdy z badanych musiał wiedzieć, że w przyszłym roku warunki rozliczania się z zielonej energii będą mniej korzystne dla posiadaczy fotowoltaiki.