Nawilżacze powietrza do sypialni - sposób na zdrowy sen

Jesienią, gdy rozpoczyna się okres grzewczy, powietrze w naszych sypialniach staje się nieprzyjemnie suche. Wpływa to negatywnie na nasze zdrowie oraz utrudnia sen w nocy. Jakie nawilżacze powietrza zwiększą komfort snu?

Nawilżacz powietrza zapewni komfort w domu i zadba o zdrowie

Nawilżacz powietrza zapewni komfort w domu i zadba o zdrowie (istockphoto.pl/yocamon)

Po co nam nawilżacz powietrza?

Wiele osób uważa, że nawilżacze powietrza w domu to zbędny gadżet. Jak się okazuje, suche powietrze wpływa na nas bardziej niż nam się zdaje. Oprócz problemów z koncentracją, dyskomfortu czy bezsenności, zbyt słabo nawilżone powietrze wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Problemy z cerą, kaszel i osłabienie układu odpornościowego to najczęstsze skutki suchego powietrza w domu. Najbardziej narażone na te dolegliwości są dzieci.

W dziecięcym pokoju świetnie sprawdzi się ultradźwiękowy nawilżacz powietrza:

Komfortowy przedział wilgotności powietrza wynosi od 40 do 60 proc. Zimą nawilżenie jest znacznie mniejsze i często znajduje się poniżej dolnej granicy. To, czy nasze powietrze nie jest zbyt suche, sprawdzimy za pomocą higrometru.

Poniższy produkt sprawdzi temperaturę i wilgotność powietrza w mieszkaniu:

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Wyróżnia się cztery główne rodzaje nawilżaczy powietrza:

  • nawilżacz tradycyjny- najtańszy sposób na zwiększenie wilgotności powietrza w domu. Jest to prosty, nieelektryczny pojemnik napełniany wodą i wieszany na grzejniku. Ta opcja sprawdzi się w najmniejszych pomieszczeniach;
  • nawilżacz parowy — zasilany energią elektryczną. Urządzenie podgrzewa wodę a następnie wypuszcza w postaci sterylnej, ciepłej pary;
  • nawilżacz ewaporacyjny — jest podobny do modelu parowego. Urządzenie wypuszcza zimną mgiełkę i charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii;
  • nawilżacz ultradźwiękowy — urządzenie tworzy parę wodną za sprawą ultradźwięków. Mgiełka może być ciepła lub zimna. Większość tego typu urządzeń posiada wbudowany higrometr.

Szukasz sprzętu nie tylko funkcjonalnego, ale i atrakcyjnego? Dekoracyjny nawilżacz sprawdzi się w nowoczesnej sypialni:

Na co zwrócić uwagę kupując nawilżacz powietrza?

Przy kupnie nawilżacza powietrza warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najistotniejsza jest powierzchnia nawilżania. Jeśli posiadamy większą sypialnię, warto zastanowić się nad odpowiednim urządzeniem, które będzie w stanie nawilżyć całe pomieszczenie.

W przypadku większych powierzchni sprawdzi się wydajny nawilżacz:

Drugim ważnym parametrem jest wydajność parowania. Im wyższa, tym więcej litrów wody na dobę zużywa nawilżacz. Przy wydajności warto wspomnieć o pojemności zbiornika. Najmniejsze modele będą wymagały częstego napełniania wodą. Ważnym elementem każdego urządzenia są także filtry, które zabezpieczą przed osadzaniem się kamienia, oczyszczą powietrze z alergenów i zredukują nieprzyjemny zapach.

Znaleźliśmy funkcjonalny ultradźwiękowy nawilżacz z takim właśnie filtrem w atrakcyjnej cenie:

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza wymaga dłuższego zastanowienia. Jeśli posiadamy zwierzęta, powinniśmy unikać nawilżaczy ultradźwiękowych, które są uciążliwe np. dla kotów. Jeśli kupujemy urządzenie na zimę, warto wybrać te wytwarzające zimną parę. Latem lepiej sprawdzi się chłodna mgiełka. Nawilżacz powietrza do dziecięcego pokoju powinien natomiast wytwarzać sterylnie czystą parę.

Zobacz także:

Nawilżacz powietrza dla wielbicieli niebanalnego designu
Nawilżacz powietrza z betonu
Kot do nawilżania powietrza?
Drewniany nawilżacz powietrza nie zużywa energii elektrycznej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Smartwatch za mniej niż 500 zł. Dzwoń z nadgarstka Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu Spore gabaryty i niskie ceny. Tablety do 10 cali Bezpieczeństwo w samochodzie za mniej niż 25 złotych. Multitoole dla kierowców