Czujniki czadu, czyli bezpieczny sen w zimie

Zbliżający się sezon grzewczy sprawia, że nasze piece znowu zaczną działać na najwyższych obrotach. Niestety w wielu domach instalacje grzewcze maja już swoje lata i mogą poważnie zagrażać życiu lub zdrowiu. Jak zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem? Wybieramy najlepsze czujniki czadu.

Czujniki czadu to niedrogie urządzenia, które mogą uratować nasze życie.
Czujniki czadu to niedrogie urządzenia, które mogą uratować nasze życie.
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/pixinoo
Bartłomiej Ciepielewski

21.10.2017 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest czad?

Czad (tlenek węgla) to bezwonny gaz, który nie posiada barwy ani smaku. Jest silnie trujący a zarazem trudny do wykrycia, przez co często określa się go mianem cichego zabójcy. Przy stężeniach większych niż 0.32% wywołuje silny ból głowy i wymioty. Niższe stężenia powodują jedynie lekkie bóle głowy lub senność, a i tak po kilku godzinach mogą doprowadzić do zgonu.

Skąd się bierze czad?

W poprawnie działającym urządzeniu grzewczym podczas spalania paliwa powstaje dwutlenek węgla. Gdy nasz piec jest niesprawny, dopływa do niego znacznie mniej tlenu, w wyniku czego powstaje silnie trujący, niewyczuwalny dla człowieka czad.

Co zrobić w przypadku zatrucia tlenkiem węgla?

W przypadku wystąpienia objawów zatrucia takich jak: senność, nudności, ból i zawroty głowy lub utrata przytomności, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Czekając na przyjazd karetki trzeba wyprowadzić poszkodowanego na świeże powietrze. Jeśli osoba jest nieprzytomna, konieczne może być wykonanie resuscytacji. Po odzyskaniu przytomności przez poszkodowanego, należy ułożyć go w pozycji bocznej.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i całej rodzinie powinniśmy zadbać o sprawność instalacji grzewczych, dobrą wentylację i montaż czujników tlenku węgla.

Co to jest czujnik czadu?

Czujnik czadu to sensor zawierający substancje reagujące z tlenkiem węgla. Wszystko analizuje procesor, który wylicza stężenie i w razie zagrożenia uruchamia sygnał dźwiękowy o częstotliwości ok. 80 dB. Detektory czadu montuje się w pomieszczeniach dobrze wentylowanych na wysokości głowy.

Ile kosztuje detektor czadu? Ceny wahają się od 80 do 200 złotych. W zależności od ceny, czujnik oferuje różne funkcje. Przed zakupem warto sprawdzić czy urządzenie posiada certyfikat spełniający europejskie normy bezpieczeństwa. Średnio urządzenie wystarcza na 3-4 lata pracy.

Tańsze czujniki wyposażone są w diody oraz głośnik informujący o zagrożeniu. Zapewniają stały monitoring stężenia czadu. Zasilane są głównie bateriami AA.

Wysoki poziom bezpieczeństwa i długi okres gwarancji zapewni poniższy detektor tlenku węgla:

Czujniki z wyższej półki cenowej wyposażone są w ekran LCD, na którym możemy na bieżąco sprawdzać poziom stężenia gazu. Po sparowaniu urządzenia z telefonem o zagrożeniu w domu zostaniemy poinformowani również wiadomością SMS.

Godnym uwagi czujnikiem z wyższej półki jest ten czujnik czadu:

Przed zakupem powinniśmy zastanowić się, gdzie zamontujemy detektor. Gdy planujemy umieścić czujnik w łazience, powinniśmy sprawdzić, czy urządzenie jest dostosowane do pracy przy wysokiej wilgotności powietrza.

W łazience sprawdzi się poniższy czujnik:

Jeśli zależy nam na czujniku czadu z wyświetlaczem LCD, jednak nie chcemy wydawać kilkuset złotych na urządzenie z wyższej półki warto pomyśleć o tym modelu:

Na jakiej wysokości montować czujnik czadu? Powinien on się znajdować na poziomie głowy osoby dorosłej, ale nie wyżej niż 30 cm od sufitu. Należy również pamiętać, aby detektor zlokalizować w okolicy potencjalnego źródła emisji czasu i z dala od okien i otworów wentylacyjnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.