Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania? Propozycje i wskazówki

Większość z nas uważa, że ma w domu czyste powietrze. Niestety rzeczywistość jest inna, a codziennie wdychanie kurzu, roztoczy lub grzybów negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak zadbać o czyste powietrze w domu? Sprawdźmy, jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać.

Czyste powietrze w mieszkaniu uchroni nas przed alergią, astmą lub schorzeniami układu oddechowego
Czyste powietrze w mieszkaniu uchroni nas przed alergią, astmą lub schorzeniami układu oddechowego
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Qwart
Bartłomiej Ciepielewski

10.12.2017 | aktual.: 09.03.2022 10:44

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to niewielkie urządzenie przenośne, które oczyszcza powietrze poprzez przepuszczenie go przez specjalne filtry. Należy pamiętać, że eksploatacja tego typu urządzeń wiąże się z kosztami wymiany starych filtrów.

Możemy wyróżnić oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem, funkcją jonizacji powietrza, oczyszczacze powietrza ze smogu lub dla alergików.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Najwięcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Mimo, że powietrze w pokoju może wydawać się czyste, codziennie jesteśmy narażeni na wdychanie roztoczy, wirusów, bakterii, kurzu lub grzybów. Wszystkie te substancje negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Jeśli nie zadbamy o czystość powietrza narazimy domowników na choroby płuc, astmę lub alergie. Zanieczyszczone powietrze może być również przyczyną udaru mózgu. W okresie zimowym dodatkowo wdychamy smog, który przyczynić się może do chorób nowotworowych.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?

Kupując oczyszczacz powietrza powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • wydajność - inaczej ilość powietrza, którą urządzenie jest w stanie oczyścić w ciągu godziny. Skuteczny oczyszczacz powinien oczyścić powietrze co najmniej 5 razy w ciągu godziny;
  • możliwość regulacji pracy - ważne jest, aby urządzenie miało możliwość dopasowania wydajności zależnie od powierzchni pracy lub pory dnia. Urządzenia pracujące na wysokich obrotach emitują dość duży hałas;
  • poziom hałasu - aby sprzęt nie był uciążliwy szukajmy modelu z jak najniższym poziomem hałasu
  • czujniki - droższe modele posiadają sensory, które dopasują intensywność pracy do poziomu zanieczyszczenia powietrza;
  • dodatkowe funkcje - część oczyszczaczy posiada wiele przydatnych funkcji takich jak: funkcja nawilżania powietrza lub tryb nocny.

Oczyszczacze powietrza - propozycje

Pierwszą, a zarazem najtańszą propozycją jest mały i elegancki oczyszczacz powietrza Sphere. Urządzenie świetnie sprawdzi się w każdym pokoju:

Przy większych powierzchniach warto wybrać oczyszczacz powietrza Bionaire, który oprócz szkodliwych drobnoustrojów i kurzu usunie również dym papierosowy:

Odpowiednią czystość i wilgotność powietrza zapewni oczyszczacz Gotie:

Idealnym wyborem, tym razem do małych pomieszczeń, będzie poniższy oczyszczacz powietrza. Urządzenie automatycznie bada jakość powietrza i dostosowuje tryb pracy do poziomu czystości:

Propozycją z wyższej półki jest poniższy oczyszczacz powietrza, który oczyści powietrze na powierzchni do 80 m²:

Domowe sposoby na oczyszczenie powietrza

Czystość powietrza w mieszkaniu można polepszyć także domowymi sposobami. Wśród nich wymienia się:

  • rośliny pokojowe - jest to jeden z najprostszych sposobów na poprawienie jakości powietrza w domu. W oczyszczeniu powietrza najlepiej sprawdzą się rośliny o dużych i cienkich liściach. Jakość powietrza poprawią takie rośliny jak: paproć, zielistka Sternberga, bluszcz pospolity lub skrzydłokwiat;
  • odkurzanie - warto zadbać o czystość mieszkania, gdyż dywany, zasłony lub firanki to ulubione środowisko roztoczy;
  • wilgotność powietrza - wilgotne powietrze sprzyja rozwijaniu się roztoczy, wirusów, pleśni i bakterii. Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu wynosi od 40-60 procent;
  • wietrzenie mieszkania - ten sposób nie sprawdzi się w okresie grzewczym, gdyż wszechobecny smog może jedynie pogorszyć jakość powietrza i stan naszego zdrowia.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.