Masz taką antenę? Możesz dostać surową karę

Masz taką antenę? Możesz dostać surową karę

Antena na dachu
Antena na dachu
Źródło zdjęć: © Unsplash
13.11.2021 06:52, aktualizacja: 06.03.2024 22:18

Antena to niemal obowiązkowy element wyposażenia domu. Mimo tego, że coraz rzadziej oglądamy telewizję, z obserwacji wynika, że większość budynków ma zamontowaną antenę. Okazuje się, że niewłaściwy jej montaż naraża nas na wysoką karę.

Podczas budowy domu trzeba być naprawdę czujnym. Konieczność kontrolowania prac na wielu polach i zwracanie uwagi na skomplikowane Prawo budowlane może okazać się dla niektórych naprawdę męczące. Niektóre z przepisów dotykają także osób, które od dawna mieszkają w danym budynku. Chodzi tu między innymi o zasady montażu anteny na dachu.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi w serwisie prawo.pl, właściwy organ może nakazać rozbiórkę powstałego obiektu, jeśli powstał bez zgłoszenia lub mimo wyrażenia sprzeciwu przez organ (art.49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409)).

Zapis ten nie dotyczy jednak każdej anteny. Zgodnie z tym, co mówi art. 29 ust. 2 pkt 15 pr. bud. - nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wykonywanie robót polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.

Kara za antenę - kiedy można ją dostać?

Kara za montaż anteny może nas spotkać, gdy zamontujemy ją dostatecznie wysoko. Chodzi o montaż anteny na maszcie o wysokości większej niż 3 metry. Według zapisów art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. pr. bud. wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Montaż anteny o wysokości większej niż 3 metry to z pewnością nie jest coś, z czym spotyka się bardzo często. Zmuszeni do tego bywają ludzie, których domy znajdują się w obniżeniach terenu lub są zasłaniane przez inne, wyższe budynki. Warto jednak pamiętać o tych przepisach, jeśli chce się uniknąć kary.

Złamanie wspomnianych przepisów może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Przepisy przewidują możliwość ukarania opłatą legalizacyjną w wysokości 2500 złotych. Warto mieć to więc na uwadze i zgłosić konstrukcję właściwym organom, jeśli pojawi się taka konieczność.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)