Asus Eee PC 1025C Flare - mikrus z nowym Atomem [test]

Ten artykuł ma 4 strony:
Specyfikacja, wykonanie i ergonomia
Specyfikacja techniczna
Jakiś czas temu do naszej redakcji trafił Asus Eee PC 1025C Flare o następującej konfiguracji sprzętowo-programowej:
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense
- matryca: 10,1" WSVGA (1024 x 600, matowa, LED);
- procesor: Intel Atom N2800 (1,86 GHz);
- pamięć RAM: 1 GB DDR3 (1066 MHz);
- dysk twardy: Hitachi Travelstar Z5K320 320 GB (5400 RPM);
- grafika: Intel GMA 3650;
- złącza: 3 x USB 2.0, 1 x HDMI, 1 VGA, 1 x LAN, 1 x Kensington Lock, 1 x wyjście/wejście audio;
- łączność: LAN 100 Mbit, WLAN 802.11b/g/n;
- inne: kamerka o rozdzielczości 0,3-megapiksela, uniwersalny czytnik kart pamięci;
- akumulator: 3-komorowy, 28 Wh (2600 mAh);
- OS: Microsoft Windows 7 Starter;
- wymiary fizyczne: 262 x 178 x 20,7 ~34,4 mm;
- waga: 1012 g.
Asus Eee PC 1025C Flare nie jest na razie dostępny w polskich sklepach. W kilku jest już natomiast oferowany w ramach przedsprzedaży Asus Eee PC 1025C Flare. Za konfigurację podobną do testowanej, ale z 2 GB pamięci RAM, modułem Bluetooth 3.0, USB 3.0 i pojemniejszym, 6-komorowym akumulatorem o pojemności 56 Wh trzeba zapłacić ok. 1400 zł.
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
Od samego początku rzuca się w oczy odmieniony design nowego Eee PC. Asus porzucił pełny obłości, charakterystyczny kształt przypominający muszlę i postawił na nieco ostrzejsze linie, wprowadzając odrobinę tak potrzebnych serii dynamiki i świeżości. Co prawda testowany egzemplarz ma kolor grafitowy, ale w sprzedaży będą dostępne wersje w wielu modnych, żywych kolorach (m.in. czerwonym, turkusowym i fioletowym).
Asus Eee PC 1025C Flare jest bardzo lekki (1 kg). Zwężająca się ku przedniej krawędzi obudowa sprawia wrażenie smuklejszej, niż jest w rzeczywistości (20,7–34,4 mm). Całość wygląda estetycznie i jest miła dla oka. Srebrne wstawki dodatkowo urozmaicają stylistykę. Matowe wykończenie ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości. Zatłuszczenia pojawiające się po dłuższym czasie nie rzucają się zbytnio w oczy i są łatwe do usunięcia.
Jakość wykonania netbooka Asus Eee PC 1025C Flare jest dość przeciętna. Użyte tworzywa sztuczne, owszem, są miłe w dotyku i dobre jakościowo, ale spasowanie niektórych elementów w testowanym egzemplarzu pozostawiało trochę do życzenia. Sztywność pulpitu roboczego także nie jest idealna. Obszar tuż pod klawiaturą, głównie w okolicach prawej krawędzi gładzika, zauważalnie ugina się pod punktowym naciskiem.
Jednostkę zasadniczą z pokrywą łączą dwa niewielkie, niebudzące zaufania zawiasy. Stawiany przez nie opór jest wystarczająco duży, by nie dopuścić do zmiany położenia ekranu nawet podczas silnych wstrząsów. Obrócony spodem do góry Asus Eee PC 1025C Flare nie otwiera się mimo braku rygla. Korekta położenia panelu skutkuje jednak niewielkimi, krótkotrwałymi drganiami wynikającymi ze sprężystości użytych materiałów.
Możliwość odchylenia wyświetlacza o około 140 stopni powinna wystarczyć większości nabywców netbooka, także tym bardziej rosłym. Podsumowując, Asus Eee PC 1025C Flare to konstrukcja estetyczna i nieźle wykonana, choć już nie tak solidna jak np. Eee PC 1005P, na którym mam okazję od czasu do czasu pracować. A szkoda, bo maluch jest wyceniany dość wysoko i w mojej ocenie mogło być lepiej.
Rozmieszczenie portów
Lokalizacja nielicznych interfejsów nie dawałaby większych powodów do narzekań, gdyby nie kompletnie nieprzemyślane umiejscowienie gniazda blokady Kensington Lock.
Podpięcie linki zabezpieczającej utrudnia, a nawet uniemożliwia wykorzystanie jednego z portów USB i/lub ganizda LAN.

Polecane przez autora:
- Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców?
- Co dwie pary oczu, to nie jedna. Jak sprawdzić co dzieje się w domu pod naszą nieobecność?
- Android czy Windows? Tablet z jakim systemem powinien wybrać student?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze