Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych

Ten artykuł ma 3 strony:

Wahadłowiec Buran — model 2.02 — cz. 3

Wrak wahadłowca 2.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)
Wrak wahadłowca 2.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)
Wrak wahadłowca 2.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)

To kabina 2- lub 4-osobowej załogi promu. Poza nią, Buran został wyposażony w kabinę pasażerską, zapewniającą miejsce dla sześciu dodatkowych osób.

Kabina wahadłowca 1.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)

Tak wygląda częściowo wyposażona kabina modelu 1.02, stojącego w Bajkonurze.

Wygląd ukończonej kabiny wahadłowca (Fot. Buran.su/Buran.fr)

Docelowy wygląd kokpitu

Zobacz również: Electrolux PUREi9: co kryje się w pudełku?

Komputer pokładowy Burana (Fot. Buran.su/Buran.fr)

Komputer pokładowy Burana składał się z czterech identycznych modułów. Wykonywały one te same operacje, a ich wyniki porównywano. Jeśli obliczenia jednego z nich były odmienne od pozostałych, moduł był automatycznie wyłączany. Procedura ta obowiązywała również w przypadku działających trzech modułów.

Gdy pracowały tylko dwa i otrzymano rozbieżny wynik, przewidziano losowe wyłączenie jednego z nich, co dawało 50 proc. szans na otrzymanie poprawnych obliczeń.

Wrak wahadłowca 2.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)
Wrak wahadłowca 2.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)
Wrak wahadłowca 2.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)
Wrak wahadłowca 2.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)

Po kilku miesiącach przygotowań, kadłub umieszczono na barce.

Wrak wahadłowca 2.02 (Fot. Zyalt.LiveJournal.com)

Rozsypujący się wrak został przetransportowany do portu lotniczego Żukowski. Po prowizorycznej naprawie został pokazany podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Moskwie MAKS 2011.

„Odnowiony” wahadłowiec na targach MAKS 2011 (Fot. Altair.com.pl)

Pokazywano go z daleka, ale i tak okazało się, że stojący bokiem do publiczności wahadłowiec został odnowiony i pomalowany tylko z jednej strony. Rosjanie zapewniali, że na targach MAKS 2013 zobaczymy w pełni wyremontowany prom kosmiczny, jednak zaprezentowany wówczas Buran był tak samo odległy od gotowości do lotu, jak dwa lata wcześniej. Od tamtego czasu resztki radzieckiego programu wahadłowców można podziwiać w mieście Żukowskij.

Źródło: ZyaltAltair

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę?